"Moodle" Nedir?

Moodle, eğitimcilere, yöneticilere ve öğrencilere kişiselleştirilmiş öğretim sunmayı hedefleyen açık kodlu bir eğitim platformudur. Moodle için sadece çevrimiçi dersler demekten ziyade, çevrimiçi öğrenim deneyimi demek daha doğru olacaktır. Moodle, şu anda 186 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Shell, London School of Economics, New York Üniversitesi, Microsoft gibi birçok kurum ve kuruluş tarafından tercih edilmektedir. Ülkemizde ise son günlerde yaşanan gelişmelerden dolayı Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Terakki Vakfı Okulları, Marmara Üniversitesi Hazırlık Okulu gibi kurumlar tarafından tercih edilmektedir. Türkiye’de Moodle kullanan toplam 665 site bulunmaktadır. Peki Moodle’ı bu kadar çekici yapan şey nedir?

Moodle’ın sunduğu bir demo siteyi görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz. Moodle, bütün okulu dijital bir ekrana sığdırmayı hedefler. Eğiticilerin dijitalleştirdiği eğitim kurslarına öğrenciler kayıt yaptırır, etkileşimli materyalleri kullanarak -bunlar etkileşimli videolar, quizler, görevler ve ödevler olablir – eğitimini uzaktan sağlayabilir.

Öğretmenler öğrenciler ile görüntülü konuşmalara girebilir, öğrenciler forumlar vasıtası ile diğerlerine sorular sorabilir ve tartışma başlatabilir, çevrimiçi çalıştaylar ile arkadaşlarının yaptığı işler hakkında yorum yapabilir, öğretmenler Moodle’a dosyalar yükleyip bunu öğrenciler ile kullanabilir. Bunların hepsi yaratıcı bir öğretim çevresi yaratmaktadır. Bu çevrede öğretmen-öğrenci, öğrenci-öğrenci etkileşimleri fazlasıyla bulunabilir.

Bütün dünyada Corona Virüs yüzünden tatil olan okullara kayıtlı milyonlarca öğrenci eğitimini uzaktan sürdürmek zorunda kalıyor. Bu yüzden Moodle gibi herkesin kullanabileceği açık kodlu yazılımlar eğiticilerin imdadına yetişebilir. Çin’in şu an kullandığı popüler uygulamalardan biri de Moodle’dır. Çünkü Moodle, eğiticilere video konferans, dijital tahta ve bekleme odaları gibi imkânlar da sunuyor.

Corona Yüzünden

Okullar Tatil

Pekiyi ne yapmalı? Tıklayın.

Okulu Kapanan

Öğretmenin El Kitabı

Kapsamlı rehbere gitmek için tıklayın.

Rehbere Git

Okullar Moodle'ı Nasıl Kullanabilir?

Eğer tek başınıza bir Moodle sitesi açmayı düşünüyorsanız, kısa bir sürede işin içinden çıkmanız kolay olmayabilir. Bu yüzden Moodle sistemini kuranlar genellikle okullar veya kuruluşlar olmaktadır. 

Moodle’ın kullanımı çok kolaydır ve çok geniş çaplı bir “Nasıl Yapılır?” rehberi vardır. Açık kaynaklı olmasından dolayı her okul Moodle’ı kendine özgü şekillendirebilir. WordPress gibi, Moodle’ın da kullanıcı kitlesi tarafından yazılan birçok ücretsiz eklentisi vardır. Milyonlarca kullanıcı barındırdığından dolayı ise, hayli güvenli olduğu söylenebilir ve her zaman güncellenmektedir.

Moodle sadece bilgisayar başında kullanılmaz. Tablet, akıllı telefonların bilgisayarlardan daha çok kullanıldığı günümüzde Moodle da buna ayak uydurmuştur. 

Öğretmenler ofis saatlerini Moodle’da da kullanabilir. Belirlenen ofis saatlerine Moodle’da çevrimiçi gözüken öğretmenlere öğrenciler sorular sorabilir ve birebir eğitim uzaktan da gerçekleştirilebilir. Böylece öğrenci kendini daha katılımcı hissedebilir. Her şey çevrimiçi olacağından dolayı ailelere ulaşmak ve öğrencinin ilerlemesini bir dönüt olarak aileye sunmak da çok daha kolaylaşıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Corona Virüs salgınından dolayı ertelenen derslerin yerini Moodle ile doldurmaktadır.

Bütün güncellemeleri duyun

mail ağımıza katılın

Moodle'ı Bağımsız Kullanabilir Miyim?

Evet Moodle’ı bağımsız kullanabilirsiniz. Moodle’ı kullanmak için hiçbir kodlama bilgisine gerek duymayacaksınız. Moodle’ın ücretsiz planını seçerseniz 50 kişilik eğitmen kadrosu (öğretmen, yönetici) oluşturabilir ve en fazla 200 MB’lık dosya yüklemesi yapabilirsiniz. Ücretsiz plan diğerleri gibi dakikalar içinde kurulabilir. Ama bireysel bir çözüm arıyorsanız Moodle’ın çok daha küçük boyutlusu diyebileceğimiz başka platformlar da kullanabilirsiniz. Örneğin Edmodo ya da Google Classroom br internet sitesi kurmadan sınıfınızı dijital ortama aktarmanızı sağlar. Fakat tabii ki bunlar Moodle kadar kapsamlı değildir ve çok küçük çaplı çözümler olarak gösterilebilir.

Her planın farklı özelliği vardır. Bir plan seçip kayıt aşamalarını tamamladıktan sonra Moodle’ın yönetim paneline girebilirsiniz. Buradan sol altta bulunan Site Administration bölümüne girerek dersler ve kullanıcılar ekleyebilirsiniz. Daha sonra yeni bir kategori oluşturarak, dersleri altında toplayabileceğiniz bir çatı yaratabilirsiniz. Kategori oluşturduktan sonra isterseniz bir ders ekleyebilirsiniz. Bu derse ad verebilir, tarihini kısıtlayabilir derslere konu ekleyebilirsiniz. Ve dahası bir kursun sonunda öğrencilere kursu bitirdiklerine dair bir sertifika verebilirsiniz.

Çevrimiçi Eğitimin Geleceği

Moodle, WordPress, Google Classroom, Edmodo gibi kodlama gerektirmeden kurulabilen internet platformları belki de ileride eğitime şekil verecek yeniliklerin sadece başlangıcı olabilir. Planladığınız dersleri sadece ülkenizdeki öğrenciler değil, bütün dünyadaki öğrenciler kayıt olabilir ve sertifikanızı alabilir. Kim bilir belki de dünyaca ünlü kurslar yazacak öğretmenler çıkacak, öğrenciler bu kursların sertifikalarını almak için çalışacak.

Gönderiyi Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Yorum yapmak için üye olmaya gerek yok. Bu konu hakkında düşündükleriniz ile aşağıda bir tartışma başlatabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Diğer Yazılarımızı da Beğenebilirsiniz

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi yazılarınızı ve ders planlarınızı Pratik Öğretmen'de yayınlamak ister misiniz?

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x