ücretsiz 360 derece geziler

Müzeleri Eve Getirin

Korona virüs salgını nedeniyle öğrenciler müzeye gidemiyor. Peki müze öğrencilerin evlerine gelebilir mi? Neden olmasın? Aşağıda öğrencilerinize gezdirebileceğiniz sanal 360° müzeleri yazdık. Bunun öncesinde öğretmenlerin uzaktan eğitimini tartıştığımız ve çok önemli ücretsiz video konferans ve diğer web uygulamalarını sunduğumuz bu yazımıza göz atabilirsiniz. Aşağıdaki web sitelerine gitmek için başlığa tıklamanız yeterli olacaktır.

Hayvanat Bahçeleri

Amerika Birleşik Devletleri Houston’da yer alan bu hayvanat bahçesi belirli saatlerde (günde 12 saat) canlı yayın yapıyor. Öğrenciler Amerika’daki bu bahçeyi evlerinden ziyaret edebilir.

Bir önceki hayvanat bahçesi gibi bu bahçe de ziyaretçilerine 7/24 canlı webcam ile bahçeyi gezme fırsatı sunuyor. Canlı webcam’lere üstteki menüden Videos’a tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca birçok farklı aktivite ve oyun da bulunuyor. İngilizce.

California’da yer alan bu akvaryum, Houston Hayvanat Bahçesi gibi 7/24 canlı yayın sunuyor. Akvaryumdaki neredeyse her balığı canlı izleyebilirsiniz. Öğrenciler bu fırsatı kaçırmasın.

Aşağıdaki kanal hayvanat bahçeleri gezileri yayınlıyor. İngilizce ama Türkçe altyazı kullanılabilir. Dersinize uygun videolar seçip gönderebilirsiniz.

Müze ve Saraylar

Google, müzeler için çok detaylı bir sanal gezi imkânı sunuyor. Bu çevrimiçi müzelerde müzeyi üç boyutlu gezebileceğiniz gibi, direkt hedefe odaklanmak istiyorsanız müzedeki eserlerin çok yüksek çözünürlüklü çevrimiçi sürümlerini görüntüleyebilirsiniz:

Yerelnet.org.tr #Evdekal kampanyası kapsamında Türkiye’deki birçok müzeye 3 boyutlu erişim imkânı tanıyor. Bu güzel fırsatı öğrencilerin müzeleri sanal olarak gezmesi için kaçırmayın. Örneğin İstanbul Oyuncak Müzesini gezebilirsiniz. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı müzeleri de deneyebilirsiniz.

İngiltere’nin ünlü Buckingham Sarayını tarih dersleri veya genel kültür dersleri için gezdirebilirsiniz.

Türkiye ve çevre ülkelerdeki bazı önemli müzeleri ve yerleri bu ücretsiz platform aracılığı ile gezebilirsiniz. Kültürümüzü öğretmek için çok güzel mekânlara çok kolay bir şekilde sanal tur imkânı sunuyor. Hatta sınırlı bir şekilde uzay gezisi bile yapabilirsiniz. İndirme gerektirir.

Yine bir tarih dersi için kullanılabilecek bir site. Ünlü Çin Seddi’ni öğrencilerinizin gezmesi ve Türk tarihini öğrenmesi için Çin’e gitmeye gerek yok.

Herkesin bildiği dünyaca ünlü Louvre Müzesi için Fransa’ya gitmeye gerek yok. Öğrencilere bu bağlantıyı gönderirseniz, Louvre Müzesini gezebilirler. (Flash player gerektiriyor)

Öğrenciler bu internet sitesi aracılığıyla Özgürlük Heykeli hakkında birçok bilgiye ulaşıp heykeli gezerek keşfedebilir. Flash Player gerektirir.

Google’ın sunduğu bu muhteşem platformda birçok ünlü resmi keşfedebilir ve bazı müzeleri sanal olarak gezebilir, dünyaca ünlü resimler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sanat, tarih ve genel kültür için kaçırılmaz bir fırsat.

Öğrencilerinizin gerçek bir çiftlik sisteminin nasıl işlediğini görmesini mi istiyorsunuz? O zaman Kanada’da bulunan bu çiftliği gezmelerini sağlayabilirsiniz. Diğerlerinin aksine bu sitedeki geziler, YouTube üzerinden oluyor ve tabii ki İngilizce. Ama dersinize göre çok faydalı olabilir, denemekte yarar var.

Uzay

Pekiyi dünyada gezecek yer kalmazsa? Öğrencileri Mars’a gönderebilirsiniz. Google yapımı olan bu benzersiz internet sitesi ile Mars ve Mars’ın keşfi ve şu andaki süreç hakkında birçok şey öğrenebilir. Sizin için de tavsiye edebilirim. Ayrıca uzay gezileri için Google Earth’ü de kullanabilirsiniz.

Doğa

Everest dağına çıkmak oldukça tehlikeli bir aktivite. Peki Everest evinize gelirse? Bu eşsiz deneyimi etkileşimli harita ücretsiz tecrübe edebilirsiniz. Akıllı telefon veya tablet gerektirir.

Öğrenciler yağmur ormanlarını da keşfedebilir ve yağmur ormanlarında yaşayan canlılar hakkında birçok şey öğrenebilir. Bu internet sitesi dersinize göre çok faydalı olabilir, bakmakta yarar var. İngilizce.

Bütün güncellemeleri duyun

mail ağımıza katılın

Dünya Gezisi

Bu platformda öğrenciler dünyadan çeşitli yerleri 360 derece fotoğraf ve videolar ile keşfedebilir. 4K ve hatta 5K videolar bulunuyor. Videolarda gezdiğiniz yer hakkında bilgi edinirken etkileşimli bir şekilde sanal tura çıkabilirsiniz. Dersinize göre yararlı olan materyaller illâ ki çıkacaktır.

Sadece eğitim amaçlı sanal gezi platformu olan Discovery Education’da dersiniz ile ilgili turlar bulabilirsiniz.

Dünyanın birçok yerindeki kentleri 360 derece turlar ile keşfedebilirsiniz. VR alternatifi de sunuyor. Kesinlikle bakmanız gereken platformlardan.

Herhangi bir sokak adı girin, gezmeye başlayın. Dünyadaki neredeyse bütün müzeler, manzaralar diğer turistik yerler bir tık ile ekranınıza gelebilir. İnanması güç ama dünyanın her yerinden gelen katkı ile neredeyse bütün dünyayı gezme imkânınız var.

Hepimizin bildiği Google Earth, yeni ve güncel arayüzü ile indirme gerektirmeden dünya ve uzayın birçok yerine sanal gezi yapabileceğiniz bir platform hâline geldi. Öğrencilerinize dersinize göre farklı şekillerde önerebilirsiniz. Örneğin tarih dersleri için:

Coğrafya dersi için:

Wilson Adası, Avustralya 

Yaratıcı bir bilgisayar yazılımcısının tamamen ücretsiz olan ilgi çekici bir internet sayfasında, okyanusun 10 kilometre altına dalış yapabilirsiniz! Dalış yaparken de o derinlikte nelerin bulunduğunu gözlemleyebilirsiniz. İngilizcedir.

Siz De Paylaşın

Bildiğiniz diğer 360 derece turlar yapabileceğiniz platformları yorumlar bölümünde paylaşırsanız diğer öğretmenlerin de kullanabileceği bir rehber yaratabiliriz.

Gönderiyi Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Yorum yapmak için üye olmaya gerek yok. Bu konu hakkında düşündükleriniz ile aşağıda bir tartışma başlatabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Diğer Yazılarımızı da Beğenebilirsiniz

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi yazılarınızı ve ders planlarınızı Pratik Öğretmen'de yayınlamak ister misiniz?

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x