Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.
Kendi Ders Planınızı Pratik Öğretmende Yayınlamak İster Misiniz?

Başlıklar

Kimya “Maddenin Hâlleri” Günlük Ders Planı (9. Sınıf)

Bu dersi beğendiyseniz tıklayın!
6+
Kimya 9. Sınıf “Maddenin Hâlleri” ünitesi adım adım açıklanmış günlük ders planı; etkileşimli materyal ve çalışma kartları ile birlikte!

Ders Hakkında Bilgiler

  • Öğrenciler maddenin hâllerini doğru tanımlar.
  • Öğrenciler maddelerin hâllerinin değiştiğini bilir.
  • Öğrenciler likit azot hakkında bilgi sahibi olur.

Buluş Stratejisi

Soru – Cevap Yöntemi

Beyin Fırtınası Tekniği

Kavram Haritaları

Materyaller bölümünde bulunan kartları indirip, sınıf mevcuduna uygun olarak çoğaltın. Daha sonra çoğalttığınız kartları tek tek kesin ve karıştırın. Öğrenciler maddenin hâllerinin özelliklerini doğru kategorilere yerleştirecek.

Öğrencilerin etkileşimli materyali kullanması bilgisayara veya internete bağlanan herhangi bir ekrana (tablet, büyük ekranı olan akıllı telefon) ihtiyacı vardır. Bundan dolayı dersten önce bilgisayar laboratuvarını hazırlamanız önerilmektedir.

Ders Planı

Derse Hazırlık (5 - 10 Dakika)

Öğrencilerin dikkatini çekmek için şunu söyleyebilirsiniz: “Her şey maddeden ibarettir.” Bundan sonra şu soru sorulabilir: “Eğer dünyadaki her şey maddeden ibaretse, maddenin varlığını nasıl bilebiliriz?” Birkaç cevaptan sonra, maddenin katı, sıvı ve gaz hâlinde olduğu çıkarımını yapın. Bilinen bu üç hâlin dışında, plazmadan bahsedin.

Öğrencileri gruplara bölün ve her birine A3 kâğıdı verin (eğer bulamıyorsanız A4 de olabilir). Daha sonra kâğıdın üst bölümüne KATI, SIVI ve GAZ kategorilerini büyük bir şekilde yazmalarını söyleyin.

Maddenin katılar, sıvılar ve gazlar şeklinde bulunduğunu belirledikten sonra, öğrencilere katıları, sıvıları ve gazları ayırt eden özellikleri tanımlamak için kendilerine verilen özellikleri kâğıttaki kategorilere yerleştirmeleri gerektiğini söyleyin. Bunu Materyaller bölümünde bulabilirsiniz.

Bu etkinliğin önemi öğrencilerin maddenin hâlleri hakkında önceki bilgilerine erişebilmeleri ve gösterebilmeleri açısından önemlidir. Öğretmen de maddenin hâlleri konusunda öğrencilerin hazırbulunuşluklarını kontrol edebilir.

Öğrenciler kâğıtları yerleştirdikten sonra eğer gerekli görürseniz, bazı gruplara sunum yaptırabilirsiniz.

Göster

Ana Etkinlik (15 - 20 Dakika)

Bu adımda maddelerin hâllerinin değişebileceğinden bahsedin. Aşağıdaki şekil “9. Sınıf Kimya Ders Kitabından”  alınmıştır. Bu şekli anlatırken kullanabilirsiniz.

Daha sonra, Materyaller bölümünde bulunan etkileşimli materyali öğrencilerin bilgisayarında açmasına izin verin. Öğrenciler bu materyale şu adresten ulaşabilir:

tinyurl.com/maddeninhalleri

Öğrenciler bu etkinlik ile gruplar hâlinde maddenin hâllerinin değişimini keşfedebilir. Öğrenciler materyali ilk açtıklarında karşılarına “Hâller, Hâl Değişimleri ve Etkileşim” kategorileri çıkacak. İlk kategori olan “Hâlleri” açmalarını söyleyin.

Bu materyalde, bir kabın içinde bulunan moleküller veya atomlar ısıtılarak veya soğutularak başka bir hâle dönüştürülebilir.

Öğrencilerin bu adımda maddelerin hâlinin nasıl değiştiğini keşfetmelerine izin verin.
NOT: Kelvin olan ısı değerini Celcius’a değiştirmek isteyebilirsiniz.

Eğer gerekli görürseniz, maddelerin hâli değiştikçe taneciklerinin birbirine yakınlık durumu hakkında defterlerine not almalarını isteyebilirsiniz. Öğrenciler çalışırken yanlarına gidip geri dönüt alabilirsiniz.

Göster

İzleme Etkinlikleri (10 - 15 Dakika)

Bu adımda Millî Eğitim Bakanlığı’nın Kimya 9. Sınıf ders kitabında bulunan konulardan bahsedebilirsiniz.

Bu adımda LPG ve Likit Azotlar hakkında bilgiler bulunmaktadır. Kitabı ekrana yansıtıp burada önemli olarak gördüğünüz yerlere değinebilirsiniz. Kitabı ekrana yansıtmak için:

eba.gov.tr

adresini kullanabilirsiniz.

Daha sonra, likit azot hakkında öğrencilerin merakını gidermek için Materyaller bölümünde bulunan videonun bir bölümünü gösterebilirsiniz.

Göster

Ders Materyalleri

> Etkileşimli Materyal

Aşağıdaki etkileşimli materyalde öğrenciler maddenin hâllerini etkileşimli olarak keşfedebilirler. Öğrencilere ilk kategori olan “Hâller” kategorisini seçmelerini söyleyin. Sağdaki menüden atom veya molekülü seçtikten sonra katı, sıvı veya gaz olarak maddenin hâlini değiştirebilirler. Daha sonra “ısıt” ve “soğut” düğmelerini kullanarak maddenin hâller arasındaki geçişini gözlemleyebilirler.

> Likit Azot Hakkında Video

Bu videonun tamamını izletmek zorunda değilsiniz. 

> İlk Etkinlik İçin Çalışma Kartları

Bu çalışma kâğıdını yazdırmak amacıyla PDF olarak indirmek için tıklayın.

Tartışma

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Ders planında bir hata mı fark ettiniz? Lütfen yorumlar bölümüne yazınız.

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.
Bu Ders Planını Paylaşın:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Başka bir platformda izinsiz yayınlanması yasaktır.
Kerem NAYMAN
Hazırlayan
Kerem NAYMAN

Diğer Ders Planlarına da Göz Atın

Eğitim ile İlgili Yazılarımızı da Yararlı Bulabilirsiniz

Kendi Ders Planınızı Pratik Öğretmende Yayınlamak İster Misiniz?
0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x