Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.
Kendi Ders Planınızı Pratik Öğretmende Yayınlamak İster Misiniz?

Başlıklar

Kimya “Atom ve Periyodik Sistem” Günlük Ders Planı (9. Sınıf)

Bu dersi beğendiyseniz tıklayın!
2+
Atom ve Periyodik Sistem ünitesi için, interaktif atom yapısı, interaktif zaman çizelgesi ve hazır Kahoot! oyununu bu ders planlarında bulabilirsiniz!

Ders Hakkında Bilgiler

Bu örnek ders planlarında, 9. sınıf Kimya dersi “Atom ve Periyodik Sistem” ünitesi için interaktif atom oluşturma, atomun interaktif zaman çizelgesi ve atom hakkında bir Kahoot yarışması ile zenginleştirilmiş ders planları üretmeye çalıştık.

  • Öğrenciler Dalton, Thomson, Rutherford ve Bohr atom modellerini açıklar.
  • Öğrenciler elektron, proton ve nötronun yüklerini, kütlelerini ve atomda bulundukları yerleri karşılaştırır
  • Öğrenciler elementlerin periyodik sistemdeki yerleşim esaslarını açıklar.

Sunuş Stratejisi, Buluş Stratejisi

Soru – Cevap Yöntemi

Eğitsel Oyun Teknikleri

Bu bir dersten ziyade bir ünite için örnek dersleri sunmayı hedeflediğinden dolayı, ders süresi öğretmene bırakılmıştır.

Ders Planı

Öğretmen atomun ne olduğundan sınıfta bahseder. Atomun sözcük anlamını sınıfa sorar. Gelen cevaplar üzerine soruları atomun tarihine doğru yöneltir. Beklenen sorular:
-Atom nedir?
-Atomun sözcük anlamı nedir?
-Atom bölünebilir mi?
-Atomu kim keşfetmiştir?

Bundan sonra, Materyaller bölümünde bulunan interaktif zaman çizelgesi akıllı tahtaya yansıtılır ve öğrencilere bir tarih akışı içinde atom kavramının nasıl evrimleştiği sunulur. Buradaki amaç, atom kavramının anlaşılmasının güç olduğu ve günümüzdeki gibi bir atom fikrinin oluşmasının neredeyse iki bin yıl aldığı gerçeğini öğrencilerin kavramasını sağlamaktır.

Bu noktadan sonra önerimiz

  • öğretmenin ders kitabındaki okuma parçalarına göz atması,
  • zaman çizelgesinde bulunmayan bazı önemli bilgilerin altını çizmesi
  • ders kitabında bulunan atom görsellerinin öğrenciler ile birlikte incelenmesi
  • atom altı parçacıkların öğrencilere tanıtılmasıdır

Bu ders için öneri: Öğrencilerin atom kavramının zaman içinde değişmesini daha iyi anlamaları için, çağdaş atom modelinin öğrencilere anlatılmasıdır. Ders kitabında bu şekilde vermemiş ama eğer bu şekilde verilirse öğrencilerin atomun tarihsel gelişimini daha iyi anlayacağını düşünüyoruz.

Bu derste ders kitabından hareket edilebilir. 

Bu ders için öğrencilerin anlayabileceği çok iyi bir interaktif kaynağımız var. Materyaller bölümünde yer alan ikinci materyalimizde öğretmen, atomun modelini öğrencilere interaktif bir şekilde gösterip; proton, elektron ve nötron ekleyip çıkararak akıllı tahta üzerinden atomun nasıl değiştiğini öğrencilere anlatabilir. Böyle bir anlatımın daha kalıcı bir öğrenmeye yol açacağını düşünüyoruz. Hatta öğretmen bu materyal üzerinden aktiviteler yaptırabilir.

Bu ders için de ders kitabının gayet iyi olacağını düşünüyoruz. Periyodik cetvelin interaktif bir modelini bu bağlantıdan bulabilir, eğer isterseniz buradaki cetvetli akıllı tahtaya yansıtabilirsiniz:

Ptable.com

Periyodik sistem konusu da bittiğinde, bütün ünite bitmiş oluyor. Bu ünitenin sonunda oynayabileceğiniz bir Kahoot quizimiz, Materyaller bölümünde yer almaktadır. İlk önce soruları inceleyiniz, eğer uygun görürseniz Kahoot! oyununu sınıfta oynayabilirsiniz.

Ders Materyalleri

İnteraktif Zaman Çizelgesi

Bu interaktif zaman çizelgesinde, Democritus’tan başlayıp, James Chadwick’e kadar olan atom hakkında araştırma yapmış bilim adamı ve filozofların kısa tanıtımlarını görebilirsiniz. Sağ üstte bulunan düğme ile tam ekran yapınız. Zaman çizelgesi aşağıda bulunmaktadır. Lütfen slaytları geçmek için sağdaki tuşu kullanınız.

İnteraktif Atom Yapısı

Sağ üstte bulunan düğme ile tam ekran yapınız. Atom üretmek için, aşağıda bulunan kâselerdeki atom altı parçacıkları atomun üzerine sürükleyiniz. Ayrıca diğer sekmelerden (Sembol, Oyun) faklı etkinlikler bulabilirsiniz.

Bu Ünite ile İlgili Kahoot! Oyunu

Bu ünite ile ilgili olarak hazırlanmış Kahoot! oyununa aşağıdaki düğmeden ulaşabilirsiniz. Oyunu sınıfta uygulamadan önce soruları kontrol etmeniz önerilir. Oyunda 10 soru bulunmaktadır ve süreler soruların zorluğuna göre değişmektedir.

Tartışma

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Ders planında bir hata mı fark ettiniz? Lütfen yorumlar bölümüne yazınız.

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.
Bu Ders Planını Paylaşın:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Başka bir platformda izinsiz yayınlanması yasaktır.
Kerem NAYMAN
Hazırlayan
Kerem NAYMAN

Diğer Ders Planlarına da Göz Atın

Eğitim ile İlgili Yazılarımızı da Yararlı Bulabilirsiniz

Kendi Ders Planınızı Pratik Öğretmende Yayınlamak İster Misiniz?
0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x