karantinada stres yönetimi

Karantinadaki Aileler İçin Stres Yönetimi İpuçları

İş, okul ve COVID-19 salgınının belirsizliğini yönetmek, evde arkadaşlarını görmeyen ve dışarı çıkamayan çocuklar ile birlikte çok zorlaşıyor. Normal zamanlarda ailelere stres yönetimi danışmanlığı yapan Amerikalı psikolog Lisa Damour, bu sıradışı günlerde ailelere kriz yönetimi için ipucu veriyor:

İleride Ne olacağını bilmemenin verdiği korku ve belirsizlik bizi nasıl etkiler?

Kişinin beyni tahmin edilebilirlik, öngörülebilirlik ile rahat olur. Biz, çevremizi okuyabildiğimiz, neyin gelebileceğini tahmin edebildiğimiz ve kendimizi buna göre hazırlayabildiğimiz için rahatız. Her gün öngülebilir işleri yaptığımız için stresten uzak yaşarız; her gün işe veya okula gitmek, belirli bir saatte eve dönmek gibi. Normal zamanlarda belirsizlik olduğunda çok da stresli hissetmeyiz, çünkü bu rutinlerde gerçekleşebilir, daha sonra yeniden o rutine döneceğimizi biliyoruzdur. Ama bu sıradışı günlerde stres katsayısı çok yüksek olabilir; çünkü ne olacağını bilmiyoruz.

Bütün güncellemeleri duyun

mail ağımıza katılın

Ebeveynler böyle bir durumda İşlerini nasıl kolaylaştırabilir?

Lisa diyor ki, kronik stres durumlarında, kişiler stresi iki kategoriye ayırdığı zaman çektikleri sıkıntıları daha kolay atlatıyor. Bu kategorileri şöyle açıklayabiliriz:

  1. Bir şey yapılabilecek durumlar
  2. Bir şey yapılamayacak durumlar.

Şimdi birinciye örnek verelim. Düşünün ki evde ekmek bitiyor. Çok kolay! Markete gidin ya da tarif bulun, diğerlerinden yardım isteyin. Bu kategorideki stresi yönetmek kolaydır, çünkü yapabileceğiniz bir şey var. Örnekten devam edecek olursak, ekmek satın alabilirsiniz – ya da güvenemiyorsanız – ekmeği kendiniz pişirebilirsiniz. 

İkinciye örnek olarak ise işsizlik veya faturayı ödeyememek gibi endişelerin yoğunlaşması olabilir. Bu gibi durumlarda iki çözüm yolundan bahsedebiliriz. İlk olarak durumu kabullenmek gerekir, bu hem kolaydır, hem de zor. İkinci yol ise kendinizi oyalayacak yararlı şeyler yapmaktır: arkadaşlarla konuşmak, komik filmler ya da videolar izlemek, egzersiz yapmak, tatlı yemek gibi.

rutin yaratmak
Karantinada kendimiz ve çocuklar için rutin yaratmamız gerekiyor

Ebeveynler çocuklarına nasıl yardım edebilir?

Sıradan günlerde ne yapıyoruz? Düşündüğümüz zaman hep bir rutinimiz var. Hatta çocukların bile bir rutini var. İşte bu yüzden bu sıradışı durumlarda da kendimize rutin yaratmamız gerekmekte. Çocuklar için öyle çok sıkı bir rutin yaratmayın, sadece dünyanın ve içinde bulunduğunuz durumun belirsizliğinden onları soyutlayın. Bunu yaparken, kendinize de bir rutin bulduğunuzdan emin olun. Ama tabii ki bunu ayarlarken ne kendiniz ne de çocuğunuz için çok sıkı bir planlama yapmayın. Hazırladığınız rutin yaparken sevdiğiniz şeyleri içersin. Geçici rutinler hazırlayın ve takip edin. Rutin, istediğiniz ve rahat edebildiğiniz bir hâle gelene kadar ince eleyip sık dokuyabilirsiniz.

Aşağıda özet olarak bu süreçte çocuklara nasıl yardım edebileceğiniz 6 madde bulunmaktadır:

  1. Sakin ve metin kalın: Eğer çocuklar Korona hakkında endişeleniyorsa, gençlerin genellikle çok hafif geçirdiğini ve kolayca tedavi olabildiğini hatırlatın.
  2. Kendiniz ve çocuğunuz için bir rutin oluşturun.
  3. Çocukların duygularını yaşamalarına izin verin: Eğer çocuklar üzgün veya endişeli hissediyorsa bunun normal olduğunu unutmayın.
  4. Duyduğu haberlere dikkat edin, sahte ve gerçek dışı haberlere izin vermeyin.
  5. Rutininize yararlı oyalamalar ekleyin, yemek yapmak, ailecek egzersiz yapmak gibi.
  6. Kendi davranışınızı gözlemleyin: Lisa, kendi endişenizi çocuğa yansıtmamanızın çok önemli olduğunu söylüyor.
  7. Çocukların öğrendiğini unutmaması için çizim yaptırın: Çizimin hafızaya şaşırtıcı etkisini buradan okuyabilirsiniz.

Çocuklar evde kaldığı sürece, sizin gözetiminiz altında Snapchat, Houseparty, Discord, arkadaşlar ile çevrimiçi video oyunları gibi uygulamalar ile güvenli şekilde sosyalleşebilir. Ayrıca, ekrandan uzak etkinlikler belirleyin; yürüyüş yapmak, ailecek masa oyunları oynamak, beraber yemek yapmak gibi. İnternette COVID-19 salgınından dolayı açılan kütüphaneler ve fırsatları kaçırmayın, bunlar öğrencilerin ufkunu açabilir. Örneğin ücretsiz sanal turlar yapabileceğiniz platformları paylaştığımız bu yazımıza bakabilirsiniz.

koronavirüs çocukları etkiliyor
Karantinada çocukların rutini bozuluyor. Unsplash: Sharon McCutcheon

bu süreçte çocuklar İçin neye dikkat etmeliyiz?

Sorunlar ile olumsuz baş etme yöntemlerine karşı dikkatli olun. Olumsuz baş etme yöntemlerine örnek olarak madde kullanımı, kendine zarar verme ya da başkalarına kötü davranma olarak gösterilebilir. Eğer böyle davranışların yavaşça belirdiğini fark ediyorsanız, bunu sadece bir baş etme yöntemi olarak algılamanız size yardımcı olacaktır. Yaptıkları zararlı da olsa, aslında daha iyi hissetmek için yapıyorlar, unutmayın. Bu gibi yöntemlerin en kötü yanı, kısa vadede iyi hissettirir ama etkileri uzun vadede yıkıcı olabilir. Böyle yöntemleri seçen insanlar, başkalarına ve kendilerine zarar vermeden iyi hissetmenin yollarını bulmaları için teşvik edilmelidir.

Eğer bu gibi durumlar başa çıkılamaz hâle geliyorsa, profesyonel destek şart olabilir. Evden çıkmanın çok da mantıklı olmadığı bu günlerde, çevrimiçi veya telefon ile hizmet veren psikologlara danışmak çok daha mantıklı olabilir. Google’dan “evde psikolojik destek” diye arattığınız zaman birçok özel psikoloğun bu desteği verebileceğini bulabilirsiniz.

İyi yönlerinden bakamaz mıyız?

Biraz da iyi yönlerinden bakalım. Aslında işsizliği veya hastalığı bir kenara koyup düşünmezsek, bu durum, hayatın karmaşıklığından ve yoruculuğundan uzaklaştırdığı için bazı yönlerden hayatı kolaylaştırdı diyebiliriz. Ama unutmayın, yeterli uykuyu almamak için bir bahanemiz yok. Liseye giden öğrenciler günde dokuz saat, ortaokula giden öğrenciler ise on saat uykuya ihtiyaç duyar. İlkokul öğrencileri için ise on bir saat uyku gereklidir.

Referans

1- https://www.unicef.org/coronavirus/6-ways-parents-can-support-their-kids-through-coronavirus-covid-19

2- https://www.kqed.org/mindshift/55550/tips-for-managing-the-stress-of-social-distancing-as-a-family

3- https://www.cleveland.com/news/2020/03/social-distancing-and-teens-how-to-help-kids-deal-with-coronavirus-precautions-and-what-adults-can-learn-from-this-connected-generation.html

Gönderiyi Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Yorum yapmak için üye olmaya gerek yok. Bu konu hakkında düşündükleriniz ile aşağıda bir tartışma başlatabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Diğer Yazılarımızı da Beğenebilirsiniz

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi yazılarınızı ve ders planlarınızı Pratik Öğretmen'de yayınlamak ister misiniz?

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x