hyperdoc nedir

Evrimleşmiş Dökümanlar: HyperDoc

HyperDoc Nedir, Nasıl Kullanılır?

Öncelikle genellikle öğretmenler olarak ne yaptığımıza bir bakalım:

Çoğu zaman, ders planı yazarız, gerekli materyalleri toplarız ve değerlendirme yaparız. Bu materyaller genellikle çalışma kâğıtları, websiteleri, rubrikler veya videolar oluyor. Sonra dersi tek bir seferde, herkese aynı şekilde öğretiyoruz ve materyalleri dağıtıyoruz. Sonra ödev veya başka bir değerlendirme aracıyla dersi bitiyoruz.

Aslında bu çok öğretmen merkezli bir model, birçok yönden öğrenimi kısıtlıyor:

  • Öğrenciler kendi öğreniminde özgür hissetmiyor. Onun yerine, öğretmenin kendilerini yönetmesini ve materyali nasıl uygulayacağını söylemesini bekliyor.
  • Öğretmenin zamanının çoğu öğretimi yönetmek ile geçtiği için, öğrenci ile teke tek bir eğitim söz konusu olmuyor.
  • Öğretimi her öğrenciye göre ayarlamak öğretmenin yapması gereken başka bir sorumluluk olduğu için, bu karmaşanın içinde çoğu zaman iyi gerçekleşmiyor.

Burada Devreye HyperDoc Girebilir

HyperDoc, ders materyallerinin dijital bir merkezde toplanması diyebiliriz. Bunun için Google Docs çok kullanışlıdır, öğrenme sürecinde yer alan bütün materyaller bir belgenin içine çekilebilir. Tek bir belgede, öğrenci adım adım dersin içerisinde ilerleyebilir. HyperDoc’un en iyi yanı da, bulabileceğiniz belki de binlerce şablonun internetteki varlığıdır. Aşağıda örnek bir HyperDoc’un nasıl gözüktüğünü görebilirsiniz.

hyperdoc nedir örnek

Bu örnekte, mavi ile yazılanlar bağlantılardır. Yani öğrenciler onlara tıklayarak ilgili materyale ulaşabilirler. İlk kutucuk, bir Google Tablolar olabilir, ikinci kutucuk ise bir YouTube videosu. 3.sü ise bir makale ya da gazete yazısı olabilir. Sonuncu kutucukta ise, öğrenci Google Slaytlar ile bir slayt gösterisi hazırlamış olabilir. Google Classroom ile, bütün öğrencileri tek bir dijital sınfta toplayıp bir sınıf gibi hareket edebilirsiniz. Nasıl yapılacağını bu yazımızdan okuyabilirsiniz. Ya da birçok farklı ücretsiz platform ile öğretimi zenginleştirebilirsiniz.

Ücretsiz 4 HyperDoc Şablonu

Pratik Öğretmen olarak, çalışkan öğretmenlerin kullanabileceği tamamen ücretsiz ve hazır şablonlar hazırladık. Bunlara Google Drive’dan ulaşmak için tıklayın. Bu şablonları öğreteceğiniz ders veya konuya göre filmler, müzikler, videolar, makaleler ile doldurun ve iyi bir planlama ile öğrencilerin dönüt vermesini sağlayın.

4. Şablonu görüntülemek için sağ üstteki “Sunumu başlat” düğmesine tıklayın çünkü bu bir Slayt şablonudur.

Bu şablonları açtıktan sonra sol üst menüden “Dosya > Bir Kopya Oluştur” seçeneğine tıklarsanız, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Bütün güncellemeleri duyun

mail ağımıza katılın

HyperDoc'un Yararları

Daha az ders. Öğretmenler olarak bize yıllardır daha az ders vermemiz, sahnedeki tek kişi olmaktan öğrencilere bir rehber olmaya geçmemiz gerektiği söylendi. HyperDoc, sınıftaki tek rol olarak ders anlatmaktan ziyade, ders dışında da birçok şey önermeye yardımcı olur.

Daha çok yüz-yüze etkileşim. İyi bir HyperDoc, dersi kendi kendine işler, bu derslerde öğrencilere tek tek rehberlik etmenize gerek yoktur. Böylece daha sonra öğrencilere dönüt vermek için daha fazla zamanınız olur.

Esneklik. Eğer dersinizin bir bölümü olmadıysa, HyperDoc üzerinden değiştirebilir ve hemen devreye sokabilirsiniz. Tekrardan onlarca fotokopi çekmenize gerek yok, zaten her şey dijital!

Çeşitlilik. HyperDoc dijital olduğu için, her tür medyayı içerebilir. Öykülerden tutun da videolar, .gifler, haber videoları, gazete haberleri, podcastler vs. ve işin en güzel yanı bunların hepsinin bilgisayar ortamında olması ve kolayca öğrencilere ulaştırılabilmesi.

Gizlilik. Eğer HyperDocs sadece öğrenciler için yapıldıysa, başka kimsenin bilmesine gerek yok. Bağlantıyı sadece öğrenciye atarsanız bunu kimse bilmez.

Başarılı bir HyperDoc İpuçları

Bir şablon ile başlayın.

İnternette İngilizce birçok şablon bulabilirsiniz. Ya da yukarıda hazırladığımız Türkçe şablonları kullanabilirsiniz. Unutmayın, görsellik nasıl bir materyalde önemliyse bir HyperDoc’ta da o kadar önemlidir.

Katılım, iş birliği ve multimedya ile tasarlayın.

HyperDoc’ta yapılan yaygın bir hata da, sadece çevrimiçi çalışma kâğıtlarını kopyalamanın HyperDoc olduğunu düşünmektir. Bu doğru değil, HyperDoc bir planın birçok multimedya aracı ile işlenmesi ve öğrencinin kendi öğrenmesini gerçekleştirmesidir.

Çeşitlilik sunun.

HyperDoc, öğrencilere farklı hızlarda öğrenmelerine ve öğrenmelerini farklı şekillerde gerçekleştirmelerine olanak verir. Bu yüzden yapabildiğiniz zaman onlara çeşitlilik sunun: materyali öğrenmeleri için farklı türklerde ve sayılarda materyaller sağlayın. Böylece öğrenciler farklı şekillde uygular ve öğrendiklerini gösterir. Unutmayın, ödevler için Google Forms ve sınıfı dijital bir ortama taşımak için Google Classroom ya da Edmodo gibi araçları entegre ederseniz daha kapsamlı bir ders hazırlamış olursunuz.

Diğer öğretmenler ile yardımlaşın.

Bunların hepsini tek başına yapmak zorunda değilsiniz. Hyperdocs.co sitesinde bir sürü öğretmen HyperDoc paylaşıyor.  Ya da Twitter’dan #hyperdocs etiketi ile arama yaparsanız bir sürü döküman bulabilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz Instagram bölümünde #hyperdoc etiketini arattık.

Gönderiyi Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Yorum yapmak için üye olmaya gerek yok. Bu konu hakkında düşündükleriniz ile aşağıda bir tartışma başlatabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Diğer Yazılarımızı da Beğenebilirsiniz

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi yazılarınızı ve ders planlarınızı Pratik Öğretmen'de yayınlamak ister misiniz?

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x