Özgün Sunumlar Yapmak:
Google Jamboard Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google, eğitim de dahil birçok sektörde atılım yapıyor ve birçok sektöre de öncülük ediyor. Bir önceki yazımızda Google’ın artırılmış gerçeklik sektörüne sunduğu araçlardan ve Google Lens’ten bahsetmiştik.

Gelelim bu yazıdaki konuya; Google Jamboard için akıllı tahtanın dijital hâli diyebiliriz. Jamboard, ilk olarak akıllı tahta ve sunum uygulaması olarak tasarlandı. Fakat Jamboard’ı etkileşimli materyal hazırlamak için de kullanabiliriz. Jamboard’ı sınıfta kullanabileceğiniz gibi, uzaktan eğitimde de kullanabilirsiniz. Diğer Google araçları gibi Jamboard’a da Google hesabınız ile giriş yapabilir ve diğer Google araçlarını kolayca entegre edebilirsiniz. 

Jamboard bir Google ürünü olduğu için diğer Google Doc, Slides, ya da Duo gibi araçları da bu uygulama ile paralel bir şekilde kullanabilirsiniz. Dahası, öğrenciler tek bir Jam (yani tahta diyebiliriz) üzerinde çalışabilir, o dosyayı aynı Google Doc gibi düzenleyebilir. Ayrıca Jamboard, akıllı telefonlar ve tabletler üzerinde de çalışabiliyor.

Uzaktan eğitim veren öğretmenler için çok kullanışlı olabilir. Önceden hazırladığınız sunumlar üzerinde ders anlatımı yapabilirsiniz. Ya da öğrencilere ödev verebilir, grup etkinlikleri gerçekleştirebilirsiniz

google jamboard nedir
Çalışma kâğıdı üzerinde hem öğretmen hem de öğrenci değişiklik yapabilir.

Örnek vermek gerekirse, Jamboard’a bir etkinlik kâğıdını yükleyebilirsiniz. Yüklenen etkinlik kâğıdının üzerinde öğrencilere bir sunum yapabilirsiniz. Yazdığınız herhangi bir yazıyı daha sonra silebiliyorsunuz. Etkinlik kâğıdını öğrenciye fiziksel olarak ulaştıramıyorsanız, öğrencinin kâğıdı Jamboard üzerinde yapmasını sağlayabilirsiniz. Öğrencinin bu tahta üzerinde yapacağı her şey kaydolacağı için öğrenciye sağlıklı bir dönüt verebilirsiniz. Ya da etkinlik kâğıdı üzerindeki her öğenin ekran alıntısını alıp, Jamboarda yükleyip, eşleştirme etkinliği yapabilirsiniz. Jamboard’ı kullanmayı öğrendikten sonra yapacaklarınız sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Google Jamboard'ın Özelliklerine Adım Adım Bakalım

İlk önce sol üstte bulunan “Arka plan” özelliğine dokunalım. Bu düğmenin işlevi kolayca anlaşılabilir: tahtaya çizgili, noktalı, kareli ya da renkli bir arka plan seçiyoruz. 

Soldaki menüye gelirsek, bunun kullanımı da oldukça kolay. En üstteki kalem işaretinden kalem, keçeli kalem, fosforlu kalem ya da fırça seçebilir, kullanacağımız rengi belirleyebiliriz.

Bir altta silgi, onun altında ise imleç bulunuyor. Daha sonra yapışkan notlar ekleyebileceğiniz düğme var. Onun altında ise görsel ekleme düğmesi bulunuyor, yani bilgisayardan, internetten ya da Drive’dan bir görsel ekleyebilirsiniz. Ders anlatırken çokça kullanabileceğiniz lazer tuşu ise en altta bulunmakta. Bu tuş ile çizdiğiniz çizgiler çok kısa bir süre sonra kayboluyor, yani dijital tahta üzerinde kısa bir şey işaretlemiş oluyorsunuz.

Jamboard’ı akıllı tahta için sınıfta ya da Android, iOS cihazlarında uygulama olarak kullanıyorsanız, el yazısı tanıma, şekil tanıma gibi özelliklerden faydalanabilirsiniz. O yüzden bilgisayar üzerinden değil de tablet üzerinden kullanmanızı önerebilirim.

Daha iyi anlamak için Google’ın hazırladığı Jamboard tanıtım videosunu aşağıda bulabilirsiniz. Videoda Türkçe altyazı özelliği de bulunuyor.

Google Jamboard ile Etkileşimli Materyal Hazırlamak

Eğer Jamboard’ı uzaktan eğitim  ya da ödevler için kullanacaksanız, bu uygulama ile etkileşimli materyaller hazırlayabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki Jam’de sadece fikir vermek açısından ilkokul öğrencileri için çok basit bir etkileşimli materyal hazırladım. Öğrenciler yapışkan notları görsellerin altına sürükleyip doğru cevabı işaretleyebilir. Bu, birebir dersler için bir örnek. Tabii ki çok kişinin bulunduğu sınıflar için daha değişik materyaller hazırlamanız gerekiyor. Örneğin sınıfı gruplara bölüp her gruba bir Jam hazırlamak gibi.

google jamboard etkileşimli materyal
Google Jamboard ile etkileşimli materyal hazırlayabilirsiniz

Ya da direkt olarak bir çalışma kâğıdı indirip, ya da tarayıcı ile taratıp Google Jamboard’a yükleyebilirsiniz. Öğrenciler bu çalışma kâğıdı üzerinde kalem aracını kullanarak düzenleme yapabilir.

Ya da kareli defter özelliğini açıp matematik işlemleri yazabilir, çevrimiçi ders sırasında öğrencilerin o işlemi nasıl çözdüğünü izleyebilirsiniz. Çünkü Jamboard, diğer Google ürünleri gibi davet edilen bütün kullanıcıların yaptığı düzenlemeleri eş zamanlı olarak görmenizi sağlıyor. Bir öğrenciyi tahtaya kaldırmak gibi yani. 

Jamboard’ı sadece çalışma kâğıtları için değil, ödev vermek için de kullanabilirsiniz. Örneğin şöyle bir ders hayal edebiliriz:

  1. Öğrencileri gruplara bölün.
  2. Öğrencilere bir grup görevi verin.
  3. Her bir grup için bir Jam hazırlayın.
  4. Öğrencilerin o konu hakkında tartışıp ortaya bir ürün çıkarmasını isteyin.
  5. Öğrenciler belirlenen süre bittiğinde çalışmalarını .PDF olarak kaydedip size göndersin.
  6. Siz de tüm ürünleri bir sonraki derste tek bir Jam’de toplayıp öğrencilerin sunum yapmalarını isteyin.

Sonuç Olarak...

Aslında bir sunum ve akıllı tahta uygulaması olan Jamboard, uzaktan eğitim sürecinde çok kullanışlı ve kolay bir sunum aracı olabilir. Bu yüzden Jamboard’ın sadece fiziksel tahtalar için olan basit bir uygulama olmadığını, dijital bir tahta da olduğunu söyleyebiliriz. Kullanımı oldukça kolay olan Jamboard’ı öğrendikten sonra yaratacağınız materyaller sizin hayâl gücünüze ve yeteneğinize kalmış durumda. Benim önerim; bu uygulamayı uzaktan eğitimde kullanacaksanız, önceden birkaç Jam hazırlamak. Tabii ki sunum esnasında da aklınıza gelen bir şeyi göstererek açıklamak için de kullanablirsiniz.

Gönderiyi Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Yorum yapmak için üye olmaya gerek yok. Bu konu hakkında düşündükleriniz ile aşağıda bir tartışma başlatabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Diğer Yazılarımızı da Beğenebilirsiniz

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi yazılarınızı ve ders planlarınızı Pratik Öğretmen'de yayınlamak ister misiniz?

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x