Google Classroom ile Uzaktan Eğitim

Google Classroom - Nedir, Nasıl İşinize Yarayabilir?

Günümüzde sınıflar kâğıttan uzaklaşıyor, öğretmenler sınıflarını uzaktan yönetme ve çevrimiçi ödev yolları arıyor. Ayrıca Korona virüs salgınının kol gezdiği günümüzde okullar tatil ediliyor. Korona virüsten dolayı kapanan okulların öğretmenleri için hazırladığımız rehbere buradan bakabilirsiniz.

Gün geçtikçe daha fazla öğretmen Google Classroom’a dahil oluyor. Çünkü Clasroom, kolay bir arayüzü ile teknolojiyi entegre etmenize olanak sağlıyor.

Google Classroom ile Sınıfınızı İstediğiniz Yerden Yönetin.
Google Classroom ile Sınıfınızı İstediğiniz Yerden Yönetin.

Google Classroom ile Yapabilecekleriniz

Muhtemelen en önemli sorunuz bu: Google Classroom nasıl işime yarayabilir? Neden Classroom’u kullanayım?

Her şeyden önce tamamen ücretsiz ve Türkçe. Öyle Pro sürümü falan da yok, sıfır maliyet.

Google Classroom’u kurduktan dakikalar sonra başlayabilirsiniz. Birazdan nasıl kuracağınızı anlatacağım. Ama ondan önce Classroom’un neden bu kadar önemli olduğuna değinelim. Classroom ile şunları yapabilirsiniz:

  • Duyuru ve ders materyali ekleyin: Öğrencilere dersiniz ile ilgili duyurular gönderebilirsiniz. Ayrıca o duyurular ile birlikte ders materyalleri. Böylece öğrenciler istediğiniz konu ile ilgili gönderdikleriniz çabucak bulabilir. Google Drive’ı da Classroom’a bağladığınız zaman, Drive’dan veya bilgisayarınızdan kolayca dosya ve görsel ekleyebilirsiniz. Ya da YouTube bağlantısı veya diğer bağlantılar gönderebilirsiniz. 
  • Ödev verin: Duyuru göndermek gibi, dersiniz için ödev de verebilirsiniz. Aynı şekilde çalışıyor, ama ödeve bitiş tarihi ekleyebilirsiniz. Böylece öğrenciler ne zamana kadar vakitleri olduğunu görebilir, takvimlerini kontrol edebilirler.
  • Ödevlere not verin: Daha sonra, öğrencilerinizin gönderdiği ödevlere not verebilirsiniz. Ödevde gerekli yerlere yorum bırakıp, öğrenciye ödevini tekrar gösterebilirsiniz.
  • Öğrencileri yönetin: Tabii ki, öğrencilerinizin bir şeyler hakkında yorum yapması gerekir. Ya da gerekmiyor mu? Bu tamamen size kalmış. Öğrencilere izin verebilir, bazılarına hem yorum hem de gönderi gönderme izni verebilir, bazılarına sadece yorum özelliği verebilir ya da sadece siz yorum ve gönderi yollayabilirsiniz. Öğrencilere tek tek e- posta bile atabilirsiniz.

Bütün güncellemeleri duyun

mail ağımıza katılın

Google Classroom ile Yapamayacaklarınız

Google Classroom’u kullanmaya başlamadan önce yapamayacaklarınızı da bilmenizde yarar var. Bu bir, sınıf yönetim platformudur, LMS değil. Pekiyi ne yapamazsınız?

  • Sohbet alanı: Duyurulara veya ödevlere yorum bırakabilirsiniz, ama anlık sohbet uygulaması yoktur. Eğer iletişime geçmek istiyorsanız onlara e-posta gönderebilirsiniz, ya da başka bir Google uygulaması ile iletişime geçebilirsiniz.
  • Test ya da Quiz Uygulaması: Evet aslında Classroom ile öğrencilere soru sorup, cevaplarını önceden belirleyebilirsiniz, ama bildiğimiz “quiz” kâğıdı hazırlayamazsınız (tabii ki çalışma kâğıdı gönderebilirsiniz ama Classroom arayüzü üzerinden hazırlayamazsınız.)
  • Tartışma forumları: Dediğimiz gibi, öğrenciler duyurulara veya ödevlere yorum bırakabilir ama tartışmalar Classroom’un amacına çok uygun değil.
Google Classroom ile Tüm Materyalleri İnternet Üzerinden Gönderin.
Google Classroom ile Tüm Materyalleri İnternet Üzerinden Gönderin.

3 Kolay Adımda Classroom Kurma

Buraya kadar geldiyseniz, Classroom’u kullanmak istiyorsunuz demektir. Classroom’u kurması ve kullanması gerçekten çok kolay. Ama biz yine de üzerinden geçelim:

1. Kayıt Olun

classroom.google.com adresine gittiğiniz zaman, herhangi bir Google aracına giriş yapar gibi kolayca giriş yapabilirsiniz. Eğer Google hesabınız yoksa hemen oluşturabilirsiniz. 

2. İlk Sınıfınızı Oluşturun

Sağ üstteki köşede bulunan “+” düğmesine tıklayın. “Bir Sınıf Oluştur” seçeneğine tıklayın. Burada, sınıfınız hakkında girmeniz gereken bazı bilgiler bulacaksınız. Sınıfınıza bir ad verin ve açıklama yazın. Sonra “oluştur” düğmesi ile devam edin.

3. Öğrencileri Sınıfa Çağırın.

Sınıfı oluşturduktan sonra, ne eksik olabilir? Öğrenciler. Oluşturduğunuz sınıfın özel kodunu öğrencilere gönderin ve sınıfa gelmelerini sağlayın. Eğer isterseniz “Kişiler” sekmesinden öğrencileri tek tek e-posta ile de ekleyebilirsiniz. 

Şimdi sanal sınıfınız oluştu demektir. Şimdi sınıfınıza şekil verme zamanı.

  • İlk ödevi veya duyuruyu oluşturun. En solda bulunan “Akış” sekmesinden “Sınıfınızda bir şeyler paylaşın” yazan yere tıklarsanız, Google size yapabileceklerinizi sunacaktır. Ödevlerinize numara vermeyi unutmayın. Öğrenciler hangisinin öncelikli olduğunu daha kolay anlasın. Ödevin başlığına tıkladığınızda hangi öğrencinin ödevi gönderdiğini görebilir, not ve dönüt verebilirsiniz. Daha sonra ödevi öğrencilere gönderebilirsiniz, böylece onlar da düzenlemeye yeniden başlayabilir.
  • Ders materyali ekleyin. Google Drive‘dan, ya da YouTube‘dan video veya herhangi bir eğitim materyalini sınıfa yükleyin. Bunu önceki adımda duyuru girerken yazı yazabildiğiniz bölümün sol altında bulunan “Ekle” düğmesi ile yapabilirsiniz. Eğer duyuru veya ödevden bağımsız materyaller yüklemek istiyorsanız “Sınıf Çalışmaları” bölümünden “Oluştur” düğmesi ile yükleyebilirsiniz.
  • Drive klasörüne erişim sağlayın. Her yarattığınız sınıf için Google, Drive hesabınızda o sınıfa özel bir klasör yaratır. Buraya Sınıf Çalışmaları sekmesinin sağ üst bölümünde bulunan “Sınıf Drive Klasörü” düğmesi ile ulaşabilirsiniz. Eğitsel materyalleri buraya da yükleyebilirsiniz. Öğrencilerin gönderdiği her ödev bu klasöre düşmektedir, böylece kolaylıkla ödevleri kontrol edebilirsiniz.
Korona virüs nedeniyle okullar kapalı
Korona virüs nedeniyle okullar kapalı, peki hangi uygulamalar öğretmenlerin yardımına koşuyor?

Classroom ile Kullanılabilecek En İyi Uygulamalar

Çevrimiçi eğitim bununla da bitmiyor. Sınıf oluşturmak güzel, pekiyi teknolojiyi kullanabileceğiniz, uzaktan eğitime uygun başka uygulamalar var mı? Tabii ki var. Bu yazımızda birçok uygulama bulabilirsiniz.

Ayrıca öğrencileri sanal turlara çıkarabileceğiniz tamamen ücretsiz siteleri derlediğimiz bu yazımıza göz atmayı unutmayın.

eğitimde sanal turlar ücretsiz uygulamalar

Yorum bırakmayı unutmayın!

Gönderiyi Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Yorum yapmak için üye olmaya gerek yok. Bu konu hakkında düşündükleriniz ile aşağıda bir tartışma başlatabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Diğer Yazılarımızı da Beğenebilirsiniz

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi yazılarınızı ve ders planlarınızı Pratik Öğretmen'de yayınlamak ister misiniz?

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x