Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.
Kendi Ders Planınızı Pratik Öğretmende Yayınlamak İster Misiniz?

Başlıklar

5. Sınıf Matematik “Üçgenin İç Açıları” Ders Planı

Bu dersi beğendiyseniz tıklayın!
1+
üçgenin iç açıları ders planı
Öğrenciler bu derste üçgenin iç açılarının toplamının neden 180° olduğunu keşfedecek ve bunun ispatının gösterimi ile konuyu derinlemesine öğrenecekler.

Ders Hakkında Bilgiler

Üçgen ve dörtgenlerin iç açılarının ölçüleri toplamını belirler ve verilmeyen açıyı bulur.

Akıllı tahta

Açı ölçer

Makas

Eğer sınıfta yeterli sayıda geometri aracı yoksa, öğrencilere bu ders için açı ölçer getirmeleri gerektiğini söylemeniz gerekebilir.

Ders Planı

Derse Hazırlık (20 Dakika)

Bu ders, 5. Sınıf Matematik öğretim programı kazanımlarına göre (M.5.2.2.3) dikdörtgen, paralelkenar, eşkenar dörtgen ve yamuk konularından sonra geldiği için, ilk birkaç dakikayı bu geometrik şekillerden bahsederek geçirebilirsiniz. Bu geometrik şekillerin iç açılarından, temel elemanlarından vs. bahsedebilirsiniz.

Daha sonra üçgenin iç açılarının toplamının ne olduğunu sorun. Neden 180° olduğunu ve her zaman 180° olup olmadığını sorun.

Bunu öğrencilerin kendilerinin keşfetmesi için bir kâğıda üçgen çizeceklerini belirtin (üçgenin özelliklerini; eşkenar, ikizkenar, çeşitkenar vurgulamanız gerekebilir). Öğrencilerden bir kâğıda birkaç üçgen çizmelerini söyleyin ve daha sonra açılarını bir açı ölçer yardımı ile ölçmelerini isteyin. Ölçtükleri açıyı defterlerine yazsınlar.

Eğer tüm sınıfa açı ölçerin üçgen açısını ölçmek için nasıl kullanılacağını göstermek istiyorsanız bu videoyu kullanabilirsiniz.

Göster

Ana Etkinlik (10 Dakika)

Öğrenciler üçgenin açılarının toplamının 180° olduğunu öğrendikten sonra, bunun üçgen açılarının hesaplamalarında işimizi nasıl kolaylaştırdığını açıklamamız gerekir. Bunun için Materyaller bölümünde bulunan ilk etkileşimli materyali kullanabilir, birkaç problem yaratıp öğrencilerin verilmeyen açıyı bulmalarını isteyebilirsiniz.

Bu materyal, öğrencilerin bu bilginin geometri işlemlerinde işimizi kolaylaştıracağını görmesi açısından çok faydalı olabilir. Eğer isterseniz burada bir gösterim yaptıktan sonra deftere de birkaç problem yazdırabilirsiniz.

Göster

İzleme Etkinlikleri (15 Dakika)

Dersi kapatırken, öğrencilere bir üçgene eklenecek bir paralel doğru ile üçgenin iç açılarının toplamına ulaşabileceğimizi anlatın. Bunun için ise ikinci etkileşimli materyali kullanabilirsiniz.

Bu etkileşimli materyal ile sunum yaptıktan sonra, tahtaya bir üçgenin iç açılarının toplamının neden 180° olduğunu gösterebilirsiniz. Daha sonra Materyaller bölümündeki videoyu tahtaya yansıtabilir ya da ispatı tahtaya bir üçgen çizerek adım adım öğrencilere gösterebilirsiniz. Böylece öğrenciler, üçgenin neden 180°’ye sahip olması gerektiğini anlayabilir.

Ayrıca ispatı açıkladıktan sonra, öğrencilere gerçek matematikçilerin her zaman bir problemi enine boyuna incelediğini vurgulayabilirsiniz. Ayrıca bu konu öğrencilerin dikkatini çekerse, bu toplamın günlük hayatta hayatımızı kolaylaştırdığını vurgulamak için aşağıdaki küresel üçgeni gösterebilirsiniz.

küre üzerinde üçgen

Göster

Ders Materyalleri

Üçgenin İç Açıları Problem

İlk önce sağ üstteki düğmeden tam ekran yapın. Eğer öğeler akıllı tahtada düzgün gözükmezse, öğeleri tutup sürükleyebilirsiniz.

BU ETKİLEŞİMLİ MODELİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN BİLGİSAYARDA OTURUM AÇINIZ.

Üçgenin İç Açıları Toplamı İspat

İlk önce sağ üstteki düğmeden tam ekran yapın. Eğer öğeler akıllı tahtada düzgün gözükmezse, öğeleri tutup sürükleyebilirsiniz.

BU ETKİLEŞİMLİ MODELİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN BİLGİSAYARDA OTURUM AÇINIZ.

Üçgenin İç Açıları İspat Videosu

Tartışma

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Ders planında bir hata mı fark ettiniz? Lütfen yorumlar bölümüne yazınız.

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.
Bu Ders Planını Paylaşın:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Başka bir platformda izinsiz yayınlanması yasaktır.
Kerem NAYMAN
Hazırlayan
Kerem NAYMAN

Diğer Ders Planlarına da Göz Atın

Eğitim ile İlgili Yazılarımızı da Yararlı Bulabilirsiniz

Kendi Ders Planınızı Pratik Öğretmende Yayınlamak İster Misiniz?
0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x