flipped classroom

Flipped Clasroom (Ters-Yüz Öğrenme) Nedir?

Flipped classroom ya da ters-yüz öğrenme – muhtemelen bu kavramı daha önce duymuşsunuzdur. Nasıl bir strateji olduğunu da düşünüyor olabilirsiniz.

Ters-yüz öğrenme, sınıfta öğretmen kavramını yerini eğitsel materyaller ile değiştirir. Bu genellikle öğrencilerin evinden izleyebileceği ve etkileşime geçebileceği bir video ya da çevrimiçi derstir. Öğrenciler daha sonra sınıfa gelip öğrendiklerini birçok farklı aktivite veya görevler ile öğretmenin rehberliğinde uygular.

Bu stratejinin yararlarından bahsedecek olursak, öğrenci kendi öğrenim hızını ayarlayabilir. Neyi tekrar edeceklerini, neyi farklı bağlamlarda uygulayacaklarını kendisi seçer. Bir bakıma öğrenci, bağımsız bir şekilde öğrenmeye başlar. 

Fakat, bu model öğrencinin ön işleri yapmadığı zaman başarısız olabilir. Örneğin herkesin her zaman ulaşabileceği bir internet bağlantısı olmayabilir. Bu yüzden eğer öğrenci ön işi (eğitici materyali seyretme gibi) yapamazsa, ertesi gün sınıfa geldiğinde aktiviteleri yapmakta zorlanır.

Bir diğer yöntem ise, eğitici materyali okul içinde işlemektir. Böylece öğrenci hem materyali işler, hem de sınıfta aktiviteleri tamamlar. Ayrıca her an öğretmenin gözetmenliği altında bulunabilir. Bu, videoda öğrendikleri ile ilgili yardıma ihtiyacı olan öğrenciler için harika bir yöntemdir.

Öğretmen, her öğrenciye kişisel destek sağlayarak, sahnedeki tek kişi olmaktan yanda duran rehber pozisyonuna geçer. Bazı öğretmenler bütün sınıfın katıldığı öğretim yapmaktan kaçınırken, bazıları ise öğrencilere tüm sınıfın katıldığı sunumlar yaptırmak gibi bir aktiviteyi yararlı bulabilir. Ters-yüz öğrenmenin en güzel yanı ise, öğretmenin öğrencilerin ihtiyaçlarına göre eğitim sürecini düzenleyebilir olmasıdır.

Bütün güncellemeleri duyun

mail ağımıza katılın

Ters-Yüz Öğrenme İçin 4 Önemli Araç

Ters-yüz derslerin birçok farklı yapısı vardır. Bazı dersler tek başınadır, öğrenci sunulan bir eğitsel materyal veya videodaki dersi öğrenir, anladığını bir aktivite, proje vs. ile gösterir ve daha sonra diğer derse geçer. Başka dersler ise bir HyperDoc (örnek için bakınızşeklinde olup, dersi geçmek için birçok farklı bileşenin tamamlanmasını gerektirebilir.

Google Classroom: Öğretmenler Google Classroom’u birçok farklı şekilde kullanabilir – öğrencilere ödev vermek, dikkatli ve verimli bir dönüt sağlamak gibi. Dersin başında öğretmen, öğrencileri Classroomda bulunan ödevlere, hedeflere veya yönergelere yönlendirebilir. Ayrıca dijital materyallerin öğrencilere verilmesinde de büyük kolaylık sağlayabilir. Classroom ile birlikte, sınıfınızı tamamen dijital bir ortama taşıyabilir, bilgisayarınızdan sınıfınızı yönetebilirsiniz. Kullanımı çok kolaydır ve öğrenciler de hemen ayak uydurabilir. Nasıl kullanıldığını bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Öğrencilerin videoyu izleyip notlar aldığı bir ters-yüz öğrenmede, Classroom vasıtası ile bir Google Doc dosyasını öğrencilere gönderebilirsiniz. Örneğin her üniteye, ünitenin kazanımlarını bir Doc halinde başlarsanız, öğrenciler her ünitenin başlangıcında Classroom kullanacaklarını bilebilirler.

Ayrıca sınıfınızı dijital ortama taşımanızı kolaylaştıracak diğer bir uygulama olan video konferans uygulaması Zoom’un ücretsiz (100 katılımcıya kadar destekliyor) planına göz atabilirsiniz.

Edpuzzle: Öğretim materyalleri ters-yüz öğrenmenin olmazsa olmazıdır. Öğretmenin varlığı ve videoların türleri ve uzunluğu üzerine tartışmalar devam ederken, çoğu öğretmen video içeriklerinden öğrencilerin sorumlu olmasını ve öğretmenlerin sadece öğrencilerin ilerlemesini gözlemleyip vakitlice dönüt sağlaması gerektiğini düşünmektedir.

Birkaç dakikanızı ayırarak Edpuzzle’ın nasıl çalıştığını çözün ve öğretim materyalinizi evinizden sınıfa gönderin.

Edpuzzle tam olarak öğretmenlerin bunu yapmasına olanak sağlıyor. Edpuzzle ile öğretmenler süreç değerlendirmesi yapabileceği birçok aktiviteyi videoya dahil edebiliyor ya da hâlihazırda kullanılmış ölçme araçlarını videolarında kullanabiliyor. Öğrenciler Edpuzzle’a Android, iOS veya herhangi bir tarayıcıdan kolaylıkla erişim sağlayabilir. 

Padlet: Öğrenciler bir materyali izledikten sonra, fikirlerini yansıtmalarına izin vermek her zaman harika bir fikirdir. Padlet öğrencilerin sadece ders hakkında incelemelerini paylaşmalarına değil, arkadaşları ile işbirliği yapmasına da olanak sağlıyor.

Öğretmenler her ders veya video için bir Padlet sayfası yaratıp, öğrencilerin ders içeriği hakkında soru sormasını, sınıf arkadaşlarının sorularına yanıt vermesini sağlayabilir. Screencastify gibi bir eklenti vasıtasıyla öğretmenler öğrencilere yardım etmek için ekran kayıt videosu hazırlayabilir.

Quizizz: Süreç değerlendirmesi her sınıf için çok önemlidir, ters-yüz sınıflar da buna dahildir. Ters-yüz öğrenme, materyalin izlenmesi ve anlaşılması sorumluluğunun yükünü öğrencilerin üzerine bindirir, bu yüzden de her etkileşimli video için süreç değerlendirmesi önem taşır.

Öğretmenler Quizizz ile oyunlaştırılmış süreç değerlendirmesi aktiviteleri tasarlayabilir ve bunları öğrencilerin bireysel olarak tamamlaması gereken ödevleri olarak verebilir. Ayrıca Quizizz tüm sınıf için süreç değerlendirme aktivitesi olarak kullanılabilir. Öğrenciler oyunlaştırılmış yarışma içerdiği için Quizizz’i çok sevecek.

Bu araçlar sayesinde, öğretmenler ters-yüz öğrenmeyi gerçekleştirebilir. Öğrenciler bu araçlar ile evlerinde veya daha sonra sınıflarda çalışmalarını tamamlayabilir ve herkes için kişisel ve farklılaştırılmış öğretim sağlanabilir.

Gönderiyi Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Yorum yapmak için üye olmaya gerek yok. Bu konu hakkında düşündükleriniz ile aşağıda bir tartışma başlatabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Diğer Yazılarımızı da Beğenebilirsiniz

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi yazılarınızı ve ders planlarınızı Pratik Öğretmen'de yayınlamak ister misiniz?

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x