Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.
Kendi Ders Planınızı Pratik Öğretmende Yayınlamak İster Misiniz?

Başlıklar

Fen Bilgisi “Elektrik Devreleri” Günlük Ders Planı (7. Sınıf)

Bu dersi beğendiyseniz tıklayın!
3+
Öğrenciler bu ders planıyla, bilgisayar ortamında elektrik devreleri yaratacak! Hem görerek hem yaparak öğrenecekler. İhtiyaçları olan tek şey internet.

Ders Hakkında Bilgiler

  • Seri ve paralel bağlı ampullerden oluşan bir devre şeması çizer.
  • Elektrik akımını tanımlar.
  • Elektrik enerjisinin devrelere akım yoluyla aktarıldığını açıklar
  • Özgün bir aydınlatma aracı tasarlar.

Buluş Stratejisi

Soru – Cevap Yöntemi

Eğitsel Oyun Teknikleri

1- Her bir öğrencinin bilgisayara veya internete bağlanan bir ekrana ihtiyacı vardır.
> Bilgisayar laboratuvarları harika bir çözüm olabilir. 
> Eğer laboratuvara ulaşım imkânı yoksa, tablet veya büyük ekranlı bir akıllı telefon da olabilir. 

2- Çalışma kâğıtları. Materyaller bölümünde bulunabilir. Her öğrenci iki kişilik gruplar bölünecekse her gruba bir tane düşecek şekilde çalışma kâğıdı verileblir.

3- Projeksiyon

Ders Planı

Derse Hazırlık (5 - 10 Dakika)

Derse bir elektrik devresinin ne olduğunu sorarak başlayın.

  • Öğrenciler bir devreyi nasıl tanımlarlar?
  • Elektrik devresi ne tür şeyler yapabilir?
  • Devrenin çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılabilir?

Öğrencileri etkileşimli materyali tanıtmak için adresi ekrana yansıtın:

tinyurl.com/devreler

Öğrenciler bu adres ile etkileşimli materyale ulaşabilir.

Onlara bu simülasyonun devreleri keşfetmelerine yardımcı olacağını söyleyin. Simülasyonla uğraşmalarına izin verin, öğrencilere simülasyonun nasıl çalıştığını söylemeyin. Çalışma Kâğıdının ilk bölümündeki soruları cevaplamaya teşvik edin.

Gerekirse ekrandaki şeyleri tıklatmaya / seçmeye yardımcı olun, öğrencilerin parçaları bağlayabilmeleri, veya parçaların bağlantısını kesebilmeleri önemlidir, ihtiyaç olursa bu konularda yardımcı olabilirsiniz.

Göster

Ana Etkinlik (10 - 15 Dakika)

Bu adımda öğrenciler çalışma kâğıdındaki ilk sayfayı yaptıktan sonra, 2. sayfasını yapmaya başlarlar. 5 devre yapacaklar. Öğrenciler çalışırken onları izleyin. Öğrencilerin keşfetmesine, başarısız olmasına ve tekrar denemesine izin verin. Hızlı müdahale etmeyin. Öğrencileri bir şeyi başaramazlarsa sınıf arkadaşlarına danışmalarını teşvik edin.

Öğrencileri devrelerini kâğıt üzerinde çizmeye ve gördüklerini yazmaya teşvik edin. Gerekirse, öğrencilerin ayrıntılara odaklanmalarına  şu sorularla yardımcı olun;

  • Ampul daha mı parlak mı yoksa daha mı sönük?
  • Bunu nerden anlıyoruz? (ampulden çıkan çizgilerin uzunluğu ve kalınlığından).

1’den 3’e Kadar Olan Devreler, öğrencilerin bir ampulü yakmanın farklı yollarını keşfetmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır, 1. ve 2. devreler daha fazla enerjinin (daha parlak ampul) etkisine bakar. Devre 3, öğrencileri yapabilecekleri en basit devre hakkında düşünmeye iter ve öğrencilerin ampulün bağlantı noktalarına odaklanmalarına yardımcı olur. Öğrenciler bu devreyi anlamakta zorlanabilir, keşfetmelerine ve birbirlerine yardım etmelerine izin verin.

4. Devre öğrencilerin bir anahtarın kullanımını keşfetmelerini sağlar.

5. Devre yaratıcılığı ve eleştirel düşünmeyi teşvik eder. Öğrenciler ampülü başka bir yol ile nasıl yakabilir?

Öğrenciler devre keşif sayfasını bitirdiklerinde (sayfa 2), sayfa 3 sorularına cevap yazmaya başlamalarına izin verin. Tüm öğrenciler devre 4’ü tamamladıktan sonra tartışmak için sınıfı bir araya getirin. Öğrenciler, zaman izin verdiği ölçüde geri dönüp devre 5 üzerinde çalışabilirler.

Göster

İkinci Etkinlik (10 - 15 Dakika)

Bu adımda öğrenciler ekranı simge durumuna küçültür, böylece dikkatlerini tartışmaya verebilirler.

Bir veya iki öğrenciyi devre 1 – 4 için oluşturdukları devreleri paylaşmaya davet edin. Öğrenciler devrelerini öğretmenin bilgisayarına kurabilir. Devrenin farklı parçaları hakkında konuşun (kaynak pili, ampül, teller). Öğrencilere devrelerde neler olduğunu sorun. Gerekirse öğrencilerin çalışmalarını düzenlemelerine izin verin.

Mavi noktaları gösterin, öğrencilere bunlaın neyi temsil ettiklerini sorun. Bir yönde mi, yoksa her iki yönde mi hareket ediyorlar? Hareket neye bağlıdır? Gibi sorular sorabilirsiniz. Bilgisayarınızda bir devre yapın ve tüm öğrencilerin tartışmaya odaklanmasına yardımcı olmak için devreyi tahtaya yansıtın. Aynı ekranda iki devre oluşturmak, pilleri farklı şekilde yönlendirmek mümkündür. Bu, öğrencilerin akımın yönüne ve pilleri cihazlara nasıl yerleştirdiğinize odaklanmalarına yardımcı olacaktır.

Öğrencilere anahtarın amacını açıklattırın. Onlardan anahtarları olan 5 cihazı listelemelerini isteyin. Açık devreyi içinden elektrik akmayan bir devre olarak tanımlayın. Kapalı devre, içinden elektrik geçen tam bir devredir.

Birkaç öğrenciyi 5. devrelerini paylaşmaya ve nasıl çalıştığını açıklamaya davet edin.

Öğrencilerin öğrenci çalışma kağıdının 3. sayfasını tamamlamasına izin verin.

Göster

İzleme Etkinlikleri (10 - 15 Dakika)

Öğrencilere, bir tel veya yol için herhangi bir malzemenin kullanılıp kullanılamayacağını sorun. Soldaki menüde bulunan öğeleri tanıtın ve öğrencilerin bu menüdeki öğeleri seçtikleri bir devrede test etmelerine izin verin. Öğrencileri sonuçları kaydetsin. Öğrencilerin iletken olan öğeleri tespit etmesini sağlayın.

Öğrenciler sonuçlarını kısaca rapor etsin. Öğrencilerin iletken malzemelerin ortak özellikleri hakkında konuşmalarına izin verin.

Öğrenciler kurşun kalemin uçlarının elektrik ilettiğini kolayca bulmuşlardır; sınıf dışındaki veya farklı bir aktivitedeki elektrotlar için kurşun kalem kullanmış olabilirler. Ayrıca elektriğin bir insandan iletileceğini de fark edebilirler (bu yüzden elektrik insanın elinden veya bir köpekten de geçebilir). Bu, iyi ileten ve zayıf ileten malzemeler hakkında konuşmak için uygun bir adım olacaktır. 

Öğrenciler etkinliği ve Çalışma Kâğıdının 4. sayfasını tamamlarken, bir direncin ne olduğunu / ne yaptığını anlamaları için onlara izin verin. Ayrıca öğrenciler birden fazla pille çalışan devreler kurmayı deneyebilirler – piller birbirine farklı şekillerde bağlanırsa ne olur (+ ila -, – ila – veya + ila + uçlar). Öğrencileri sağdaki menüde bulunan voltmetre ile ampermetrenin ne yaptığını keşfetmeye teşvik edin. Bu seçenekler gelecekteki derslere yönelik olabilir veya sadece öğrencilerin ilgisini çekmek için kullanılabilir.

Göster

Ders Materyalleri

Elektrik Devreleri Etkileşimli Materyal

Öğrenciler solda bulunan menülerden öğeleri sürükleyip ortadaki boşluğa bırakarak devre oluşturabilir, oluşturdukları devreye çeşitli öğeler entegre edebilirler. Eğer gerek olursa, sağdaki menüde bulunan voltmetre ve ampermetre de kullanılabilir. Onların altında bulunan seçeneklerden ise devrenin gösterim şekli değiştirilebilir.

Bu çalışma kâğıdını yazdırmak amacıyla PDF olarak indirmek için tıklayın.

“Devreler Çalışma Kâğıdı” adlı dosya öğrenciler içindir. Diğer dosya ise cevap anahtarıdır.

Tartışma

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Ders planında bir hata mı fark ettiniz? Lütfen yorumlar bölümüne yazınız.

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.
Bu Ders Planını Paylaşın:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Başka bir platformda izinsiz yayınlanması yasaktır.
Kerem NAYMAN
Hazırlayan
Kerem NAYMAN

Diğer Ders Planlarına da Göz Atın

Eğitim ile İlgili Yazılarımızı da Yararlı Bulabilirsiniz

Kendi Ders Planınızı Pratik Öğretmende Yayınlamak İster Misiniz?
0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x