sakinleştirici oyunlar

Duygusal Zekâya ve Stres Azaltmaya Yardım Eden 9 Oyun

Bazen herkes kendini sıkıntıda hissedebiliyor. Bu sıkıntıyı gidermek için hepimizin farklı yöntemleri var; film izlemek, müzik dinlemek, bir şeyler çizmek gibi. Çağımızda video oyunları çok büyük bir sektöre sahip. Dünyanın her yerinden milyonlarca kişinin video oyunları oynadığı ve bu sektöre çok büyük yatırımlar yapıldığı bir gerçek.

İlk önce Türkiye’de alanında sayılı adlardan biri sayılan Yavuz Samur Hocanın asla oynanmamasını önerdiği 10 oyundan başlayalım. Çünkü video oyunu deyince akla direkt olarak şiddet içeren oyunlar geliyor. Bu normal çünkü şiddet içeren oyunlar çok ünlü ve çok satış yapıyor. Pekiyi hem yabancı dil öğrenmeye yardımcı, hem stres azaltan, hem empatiyi geliştiren oyunlar yok mu? Tabii ki var. Hem yetişkinler hem de öğrenciler için stres azaltıcı ve zihni dinlendiren 11 oyunu seçtim.

 • Steam Fiyatı:10,50₺
 • Uygunluk: Genç, Yetişkin
 • Tür: Terapi, İletişim

Bu harika oyundan bahsetmezsem olmaz. Kind Words bize oyunların şiddet ve aksiyon içeren mekanik şeyler olmadığını hatırlatan bir oyun. Steam’de %90’ın üzerinde olumlu görüşün bulunduğu bu oyunda, diğer insanlar ile mektuplaşıyorsunuz. Oyuncular hayatlarında yaşadıkları sıkıntıları ve sorunları bir mektup hâline getirip başkasına yolluyor. Siz de bu oyunculardan gelen mektupları okuyor, onlara destek verici yanıtlar yazıyorsunuz. Diğer oyuncular da sizin mektuplarınıza aynı şekilde yanıt veriyor. Bu küçük oyunun büyük bir kalbi var diyebiliriz. Siz başkasına destek olurken başkaları da size destek oluyor.

Eğitim açısından ele alacak olursak, öğrencilerin duygusal zekâsını geliştiriyor, öğrenciler gerçek kişilikler ile iletişim kurduğu için İngilizce’lerini geliştirmek için eşsiz bir fırsat sunuyor diyebiliriz. Ayrıca diğer insanların dertlerini anlamaya çalıştıkları için empati yetenekleri de artıyor.

Oyunu satın almak için buraya uğrayabilirsiniz.

 • Epic Games Fiyatı:19 ₺
 • Uygunluk: Çocuk, Genç, Yetişkin
 • Tür: Terapi, Macera

“Birisi çok güzel bir rüya görmüş ve bunu oyun hâline getirmiş sanki…”

Oyun hakkındaki bir YouTube yorumu. Oyunun özeti gibi.

Journey, adından da anlaşılacağı üzere oyuncuyu bir çölde uzun bir yolculuğa çıkarıyor. Uzaktaki bir dağa ulaşmaya çalışırken kendinizi sürreal bir yolculuğun içinde buluyorsunuz. Oyunun müzikleri çok sakinleştirici ve harika. En iyi yanı ise, oyunu oynarken yalnız değilsiniz. Atladığınız her seviyede, oyunu oynayan başka oyuncular ile karşılaşıp sihirli şallar alışverişinde bulunabiliyor ve geçici ittifaklar kurabiliyorsunuz. Fakat iletişim sadece avatar değişimleri ve söz içermeyen seslerden ibaret.  Ama aslında bu da oyuncular arasındaki duygusal iletişimi ve empatiyi güçlendiriyor. Journey aslında iç ve dış yolculuğu betimleyen çok güçlü bir metaforun oyunlaştırılmış biçimi, ama belki de sahip olduğu en güçlü mesaj aza sahip olmanın asıl zenginlik olduğu olabilir. 

Aşağıda bir kişiyi oyunu oynarken izleyebilirsiniz.

 • Steam Fiyatı:24 ₺
 • Uygunluk: Çocuk, Genç, Yetişkin
 • Tür: Terapi, Keşif, Macera

Şehir hayatından sıkıldınız mı? Bu kadar insan ve trafik sizi boğuyor mu? Yeşillik içinde kendinizi sakin mi hissediyorsunuz? O zaman Stardew Valley tam size göre. 

Belki de yapımcıları bile Stardew Valley’in bu kadar tutacağını beklemiyordu. Bu oyunda bir ofiste depresif bir şekilde çalışırken köyde yaşayan dedenizin vefat ettiği haberini alıyorsunuz. Daha sonra ise dedenizin çiftliğine yerleşmeye karar veriyorsunuz ve maceranız başlıyor. Köye vardığımızda birçok gizem bizi bekliyor. İlk önce tabii ki balık tutarak, odun keserek ve tarla biçerek köyün sakinliğinin tadını çıkarıyoruz fakat seviye atladıkça daha aksiyonlu olaylar bizi bekliyor. Oyunu tek başımıza oynarken bile oyundaki karakterler ile bol bol iletişim kuruyoruz o yüzden öğrencilerin İngilizce yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlayabilir. Ayrıca bu oyunun bir de çok oyunculu modu var. Bu mod ile dört kişilik bir takım ile hareket edebiliyorsunuz. 

Hem İngilizce öğrenmek hem de rahatlamak için harika bir oyun diyebilirim. Aşağıdaki video ise bu oyunun tanıtım videosu. Göz atabilirsiniz.

 • Ücretsiz
 • Uygunluk: Çocuk, Genç, Yetişkin
 • Tür: Macera, Genel Kültür

Oturduğumuz yerden dünyayı gezmek mi? Bana uyar. 

GeoGuessr, Google Maps ve sokak görünümü teknolojisini birleştirerek sizi dünyada bir yere bırakıyor ve ipuçları vererek nerede olduğunuzu çözmeniz gereken bir bulmacanın içinde buluyorsunuz kendinizi. Sokak adları, manzaralar, bitkiler, şirket logoları, dükkân adları ve mimari bu ipuçlarından bazıları. Kendinizi Moğolistan’ın göbeğinde de, Nairobi’de bir mahallede de bulabilirsiniz. Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız oyun size daha kolay alternatifler de sunuyor, dünyada değil de Türkiye’de bir şehirde kaybolmak gibi. Öğrencilerin hem yabancı dillerini geliştirmeleri hem de genel kültürlerini artırmaları için harika bir oyun diyebilirim.

Aşağıdaki videoda bu oyunun nasıl oynandığını izleyebilirsiniz.

 • Epic Games Fiyatı: 39₺
 • Uygunluk: Çocuk, Genç, Yetişkin
 • Tür: Macera, Keşif

Eğer sanal dünya gezisinden sıkıldıysanız, The Outer Wilds ile dünya dışına çıkabilirsiniz. BAFTA 2020 En İyi Oyun ödülünü kazanan The Outer Wilds, ilk başta bilim kurgu gibi gözükebilir ama tam olarak öyle değil. Aslında bu oyunda çok derin bir keşif özelliği var. Outer Wilds’ta, çaylak bir astronotsunuz ve kendinizi her seferinde süpernova patlaması ile sonuçlanan 22 dakikalık bir döngüde buluyorsunuz. Döngü her bittiğinde bir kamp ateşinin önünde, başladığınız yerde beliriyorsunuz. Sıkıcı mı geldi? Aslında öyle değil. Çünkü her başa döndüğünüz zaman neden o döngüde takıldığınızı anlayacağınız küçük ipuçları veriyor oyun. Bu, tam olarak bir oyun değil aslında. Bir deneyim.

 • 45-50₺
 • Uygunluk: Çocuk, Genç, Yetişkin
 • Tür: Macera, İnşa

Minecraft’tan bahsetmeye gerek var mı bilmiyorum? Eğer çocuğunuzu her şeyin küplerden oluştuğu bir dünyada bir şeyler inşa ederken görüyorsanız, Minecraft oynadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Minecraft o kadar ünlü ki, Amerika’da “Okul Versiyonu” yayınlandı. Yani öğretmen bir Minecraft haritasını kontrol ediyor ve öğrencileri yönlendiriyor, öğrenciler de öğretmenin verdiği görevleri falan yerine getiriyor. Ama anladığım kadarıyla bu sadece Amerika’da oynanabiliyor. Yine de ilginç. Bir önceki yazımda Minecraft’ın artırılmış gerçeklik ile nasıl oynandığını yazmıştım, buna da göz atabilirsiniz. Her yaştan kişinin oynadığı, dünyada şu ana kadar en çok satış yapan ikinci oyun. Minecraft neredeyse sonsuz bir evren sunduğu için, Minecraft evreninde kitapların sansürlenmesini protesto etmek için dünyadaki tüm kütüphaneleri yaratan bir ekip de mevcut.

 • Steam Fiyatı: 31₺
 • Uygunluk: Genç, Yetişkin
 • Tür: Macera, Keşif, Önemli Seçimler

Firewatch için ne diyebilirim bilmiyorum. Roman gibi bir oyun. Gerçek anlamda.

Oyun, diğer oyunlar gibi grafiklere yoğunlaşmak yerine, oyuncunun diyalogları okuyarak yapacağı seçimlere dayalı. Firewatch küçük ama taşıdığı anlam bakımından epey büyük bir oyun. Oyunda bir macera kitabında yolculuk ediyor gibisiniz. Henry adlı birisinin hayatını oynuyorsunuz.  İlk olarak bir kızla tanışıyorsunuz ve oyun (yani Henry’nin hayatı) başlıyor. Ayrıca ormanları ve açık alanları gezmenin rahatlatıcı hissini tadabilirsiniz. Oyun hakkında söylenecek çok şey var ama sizi alttaki videoya bırakmak istiyorum. 

 • Steam Fiyatı: 22₺
 • Uygunluk: Genç, Yetişkin
 • Tür: Sohbet, Önemli Seçimler

Bir sohbet simülatörü. Çok ilginç bir oyun. Çağımızın insanının problemlerini dinliyorsunuz. Onlarla kahve içiyor ve dertlerine çözüm buluyorsunuz. Oyun, Seattle’da yaşayan insanların yaşadığı zorlukları konu alıyor. Siz de bir kahvehanede çalışırken onlar ile diyalog kuruyorsunuz. Oyunun müzikleri, gerçekçiliğe yakınlığı ve diyalogları insanı hayran bıracak cinsten. Denemenizi kesinlikle öneriyorum. Satın almadan önce demo sürümünü de indirebilirsiniz.

 • Ücretsiz
 • Uygunluk: Yetişkin
 • Tür: Macera, Önemli Seçimler

Life is Strange, oynadığım en keyifli ve sürükleyici oyunlardan diyebilirim. Her şeyden önce, alkol kullanımı, şiddet, uyuşturucu gibi öğeler az da olsa var, aklınızda bulunsun. Genç bir kızın yaşadıklarını konu alan oyun, her alandan çok olumlu görüşlere sahip. Bir oyunu oynamaktan çok, bir film izliyor gibisiniz. Ama filmdeki en önemli seçimleri siz yapıyorsunuz diyebilirim. Oynadığımız kahramanın zamanı geriye döndürme gücü var. Yine sözlerle anlatamayacağım bir oyun. Bu yüzden tanıtımı kısa bırakıyorum.

Gönderiyi Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Yorum yapmak için üye olmaya gerek yok. Bu konu hakkında düşündükleriniz ile aşağıda bir tartışma başlatabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Diğer Yazılarımızı da Beğenebilirsiniz

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi yazılarınızı ve ders planlarınızı Pratik Öğretmen'de yayınlamak ister misiniz?

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x