Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.
Kendi Ders Planınızı Pratik Öğretmende Yayınlamak İster Misiniz?

Başlıklar

9. Sınıf Coğrafya “Atmosferin Katmanları” Ders Planı

Bu dersi beğendiyseniz tıklayın!
1+
atmosferin katmanları günlük ders planı
Öğrenciler bu ders planında 9. Sınıf Coğrafya “Atmosferin Katmanları” konusunu 360° etkileşimli video ve eşleştirme etkinliği ile öğrenecek.

Ders Hakkında Bilgiler

Öğrenciler atmosferin katmanlarını bilir.

Öğrenciler atmosferin hangi gazlardan oluştuğunu bilir.

Sunuş Stratejisi

İşbirlikli Öğrenme

Akıllı tahta

Ders paketi

Ders paketindeki etkinliği yeterli sayıda yazdırın ve 360° videoyu kontrol edin.

Ders Planı

Derse Hazırlık (15 Dakika)

Öğrencilere bu derste hava küre, ya da atmosferin kaç kat olduğunu öğreneceğinizi söyleyin. Öğrencilerden fikir alın:

 • Hava kaç kata ayrılır?
 • Bu katlar, neye göre ayrılır?
 • Havada hangi gazlar bulunur?

gibi sorular ile öğrencilerin dikkatini çekin. Daha sonra öğrencilere atmosferin katmanlarını tanıtın.

Aşağıdaki bilgiler ile öğrencilere atmosferin katmanları ile ilgili bir sunum yapın. Sunum yaparken Wikipedia’dan alınan bu görselden veya bu görselden faydalanabilirsiniz.

Troposfer: Atmosferin yere yakın en alt katmanıdır. Kalınlığı Ekvator’da daha fazla, kutuplarda ise daha azdır. Ortalama kalınlığı 10-16 km arasındadır. Atmosferi oluşturan gazların %75’i Troposfer’de bulunur. Bu katmanda yatay ve dikey yönde hava hareketi yaşanır. Su buharının büyük kısmı bu katmanda bulunduğu için iklim olayları bu katmanda yaşanır. Yerden yükseldikçe sıcaklık azalır.

Stratosfer: Troposferin üzerinde yer alan 50 km’ye kadar uzanan katmandır. Sıcaklık ortalama -500C civarındadır. Bu katmanda yatay hava hareketleri görülür. Güneş’ten gelen zararlı ışınları süzen ozon gazı bu katmanda yoğunlaşmış ve ozon tabakasını oluşturmuştur.

Mezosfer: Stratosferin üzerinde yer alan yaklaşık 85 km yüksekliğe kadar uzanan katmandır. Bu katmanın üst kesimlerinde sıcaklık -900C civarına düşer. Atmosfere giren gök taşları bu katmanda yanarak parçalanır.

Termosfer: Mezosfer katmanının üzerinde yaklaşık 690 km’ye kadar uzanan katmandır. Gazların seyrek hâlde bulunduğu bu katmanda gazlar çok hızlı hareket ettiği için sıcaklık çok yüksektir. Bu katmanda yükseldikçe sıcaklık 1.0000C üzerine çıkar.

Ekzosfer: Termosferin üzerinde yer alan en dış katmandır. Dış sınırı kesin olmamakla beraber yaklaşık 10.000 km yükseltiye kadar ulaştığı varsayılır. Yer çekiminin çok az olduğu bu katmanda gazlar çok seyrektir.

Göster

Ana Etkinlik (15 Dakika)

Bu etkinlik için öğrencileri gruplara bölün. İki veya üç kişilik gruplar olabilir. Öğrencilere ders paketindeki etkinliği dağıtın. Etkinlikte öğrenciler;

 • uçak
 • dağ
 • ozon tabakası
 • meteoroloji balonu
 • yağmur
 • uzay aracı
 • kutup ışıkları
 • uydu

öğelerini atmosferin katmanlarına yerleştirmeliler. Eğer tercih ederseniz öğrencilerin kâğıt yapıştırıcı ve makaslar ile kesip yapıştırmasını, ya da sadece eşleştirmesini isteyebilirsiniz. Öğrenciler bu etkinliği yaparken atmosfer katmanlarının adlarını ve içerdikleri gazı yazmalarını isteyin. Eğer isterseniz bunları yaparken hiçbir yerden almayacaklarını da ekleyebilirsiniz.

Göster

İzleme Etkinlikleri (10 Dakika)

Son etkinlik olarak ise Materyaller bölümündeki 360° videoyu izletin. Bu videoda akıllı tahta yardımıyla çekilen her tarafa bakabilirsiniz. Bazı yerlerde videoyu durdurup öğrencilere açıklama yapın.

Göster

Ders Materyalleri

Atmosferin Katmanları Etkileşimli Video

Aşağıdaki 360° videoyu, video hareket ederken istediğiniz yöne çevirebilirsiniz. Öğrencilere gösterirken videoyu durdurun ve istediğiniz gibi sunum yapın. Videodaki dron, yaklaşık 30 km irtifada görüntü akışı sağlıyor. Video boyunca Türkçe notlar bulunmaktadır. Taşınabilir aygıtlarda istenen şekilde görüntülenemeyebilir.

Ders Paketi

Ders paketini indirmek için tıklayınız. Drive bağlantısıdır.

Tartışma

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Ders planında bir hata mı fark ettiniz? Lütfen yorumlar bölümüne yazınız.

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.
Bu Ders Planını Paylaşın:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Başka bir platformda izinsiz yayınlanması yasaktır.
Kerem NAYMAN
Hazırlayan
Kerem NAYMAN

Diğer Ders Planlarına da Göz Atın

Eğitim ile İlgili Yazılarımızı da Yararlı Bulabilirsiniz

Kendi Ders Planınızı Pratik Öğretmende Yayınlamak İster Misiniz?
0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x