Çocuklar için Ücretsiz 3B Tasarım Oyunu: MakersEmpire

3B Tasarım Neden Bu Kadar Önemli?

       Üç boyutlu tasarımın, günümüzde birçok meslekte gereklilik hâlini aldığını, bazı mesleklerin 3B tasarım üzerine kurulmuş hâlde olduğunu görmekteyiz. Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte üç boyutlu yazıcıların çıkması, makine tasarımının öneminin artması, robotik tasarım gibi birçok yeni ve hızla gelişen sektör ortaya çıkmıştır. Fakat sorun şu ki, ülkemizde ve dünyadaki bir çok ülkede okullar ve üniversitelerin bu hızlı değişime ayak uyduramadığını; sektörün beklediği kalifiye elemanları yetiştirmekte zorlandığını görmekteyiz.

       Bu nedenle dünyada birçok kişi sadece resmî eğitim ile sınırlı kalmıyor ve kendini geliştirmek için birçok yol arayışına çıkıyor. Büyük şirketlerde çalışan tasarımcıları bir kenara koyarsak, Udemy ve YouTube gibi alanlarda yüz binlerce 3B tasarım eğitimi bulabilirsiniz. Pekiyi üç boyutlu tasarım neden bu kadar önemli?

       Önceki paragrafta bahsettiğim gibi öncelikle birçok şirket artık üç boyutlu tasarım yapabilen eleman istiyor. Sadece özel şirketler değil, artık programlama ve kodlama ile birlikte devletler de makine ve 3B tasarım yapabilen elemanlar yetiştirmekte ve böylece diğer devletler ile olan savunma sanayisi yarışına katılmaktadır.

dron üç boyutlu tasarım

Guess Who’s a Drone Power Now: Turkey

ABD'de uluslararası konuları ele alan The National Interest dergisinde çıkan Türkiye'nin dikkat çeken dron gücünü konu alan haberi.

       Ülkemiz de dünyada hızla gelişen bu teknolojik değişimleri yakından takip etmeye çalışmaktadır. Örneğin yakın zamanlarda çıkan 1 Milyon İstihdam projesine bir haftada 451 bin genç başvuru yapmıştır. Bu proje kapsamında yaklaşık 1 milyon kişi kodlama konusunda eğitim alacak. Pekiyi kodlama ve 3B tasarım farklı şeyler mi? Tabii ki hayır. Kodlamada front-end adı verilen kavramda üç boyutlu tasarımın önemi gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü oyun sektörü başta olmak üzere birçok iş sektöründe üç boyutlu modelleri kodlayabilen kişilere gereksinim var.

       Dipnot olarak TEKYAZ örneğinden bahsetmek istiyorum. Makine tasarımı dendiğinde ülkemizde akla gelen ilk adlardan olan TEKYAZ, makine modelleme eğitimlerine 1994’ten beri devam ediyor ve 500’ün üzerinde okul ile çalışıyor. Ayrıca İstanbul başta olmak üzere Ankara, Bursa, Konya, İzmir, Adana, Kayseri gibi Türkiye’nin birçok yerinde şubeleri var. Pekiyi bu rağbet neden?

robot tasarım
Boston Dynamics'in tasarladığı ünlü "köpek" robot

       Robotik tasarım, makine tasarımı ve kodlama artık herkesin kabul ettiği geleceğin en önemli mesleklerinden sayılabilir. Artık özel okullar (ağırlıkla sadece reklam için bile olsa) robotik ve kodlama eğitimleri için sınıflar oluşturmaya çalışıyor, bunu hepimiz görmüşüzdür. En ünlü robotik örneklerden Boston Dynamics’in köpek anatomisini temel alarak tasarladığı robotu herkes tarafından bilinmekte. Bu sadece, üç boyutlu tasarımın birçok kişi tarafından bilinen yüzü. İşin içine girdikçe 3B tasarım ile yapılabilecek şeyler gerçekten insanı şaşırtıyor. Örneğin aşağıdaki videoda tasarımcı takımlar tasarladıkları robotları kafes dövüşüne sokuyorlar. Sadece gösteri amaçlı gibi gözükebilir ama altında daha teknik bir neden yatıyor: robot tasarımını geliştirmek.

       3B tasarım sadece robotik ve kodlama sektöründe değil, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik için de hayatî önem taşıyan bir uzmanlık alanıdır. Artırılmış gerçeklik uygulamalarını incelediğim bu yazıya bakabilirsiniz.

       Sanal gerçekliğin önemini bilmek için ise teknolojiyi takip etmeye gerek bile yok, zaten hayatımızın içine bir şekilde girmiş durumda (örneğin sanal gerçeklik gözlükleri, illâ ki görmüşsünüzdür).

       Üç boyutlu tasarımlar yediden yetmişe herkesin ilgisini çektiği için ben de ders planlarında bunları kullanmaya çalışıyorum. Örneğin:

Kısacası, 3B tasarım derinlerine indikçe uzayan bir konudur çünkü günümüzde üç boyutlu tasarımın bir gereklilik olmadığı meslekler git gide azalıyor. Üç boyutlu modelleme yapabilen tasarımcılar, sabah kalkıp işe gitmese bile para kazanabiliyor, nasıl mı? Tasarımlarını satarak. Örneğin aşağıdaki tasarım 19$’a satılıyor.

Çocuklara 3B Tasarım Nasıl Öğretilir?

       Önceki başlıkta 3B tasarımın gerekliliklerinden ve kullanım alanlarından bahsettikten sonra, artık çocukların bunu nasıl öğrenebileceğine geçebiliriz. 2030’da hangi mesleklerin revaçta olacağı kimse tarafından bilinmiyor, ortada sadece tahminler var. Ama gelecek nesillerin sahip olması gereken herkesin kabul ettiği en önemli kavram: problem çözme yeteneği. İşte 3B tasarım ve kodlama gibi uzmanlık alanları kişiye bu yeteneği kazandırıyor.

       Elbette üç boyutlu tasarım için birçok ücretli uygulama, oyun ve çok değerli hocaların hazırladığı kurslar var fakat bu yazıda tamamen ücretsiz bir uygulamaya değinmek istiyorum: MakersEmpire.

       MakersEmpire, Avustralya ve ABD’de menşeili ücretsiz bir 3B tasarım oyunudur. O ülkelerdeki birçok okul küçük yaştaki çocukların üç boyutlu tasarım öğrenmesi için MakersEmpire’ı tercih ediyor. Bu oyunun öğretmenler, yöneticiler, aileler ve öğrenciler için çok geniş bir kaynak kütüphanesi bulunmaktadır.

       Ayrıca MakersEmpire, Apple ürünleri, Windows ve Android‘de de çalışabiliyor. Başka bir deyişle bu oyunu hem akıllı telefonunuzda, hem tabletinizde hem de bilgisayarınızda oynayabilirsiniz.

       MakersEmpire bir uygulamadan çok bir oyun olarak tasarlanmış. Yani öğrenciler belirli görevleri tamamladıkça ödül almaktalar. Bu da oyunların en temel mantıklarından bir tanesi. Ayrıca İngilizce olduğu için yabancı dil öğrenen çocuklar için de harika bir fırsat olabilir.

       Dikkat çekmek istediğim önemli bir nokta ise bunun bir oyun olduğunu unutmamak. Bunu çocuğa bir oyun gibi sunmak gerekiyor, zorunda olduğu bir şey gibi değil. Örneğin çocuğunuz muhtemelen Minecraft ya da başka oyunlar oynuyordur. Oynarken de o oyunun mantığını ve sistemini öğrenmiştir. Pekiyi bunu siz zorladığınız için mi yaptı? Hayır. Kendi istediği için. Bunu unutmamak gerekiyor.

       MakersEmpire’ın kütüphanesinden bahsedecek olursak, 200’den fazla yazının bulunduğu ve üç boyutlu tasarımı evde öğrenme, okulda öğrenme gibi birçok konuya değinilen bir blog arayüzü var. Ayrıca birçok çıktı alınabilecek poster,  çalışma kâğıdı ve ders planları da bulunmakta. Ayrıca tasarım konusunda webinar da vermekteler.

3b tasarım için ücretsiz oyun

Pekiyi oyunu indirdik diyelim, nasıl başlayacağız, başlarken nelere dikkat edeceğiz? Aşağıda sizin için birkaç öneri sıraladım:

  1. Benim önerim çocuklara bu oyunu yapmaları gereken bir şey değil de, eğlendikleri bir şey olarak sunmak çok önemli. Çünkü öğrenmesi gereken bir şey olarak sunarsanız, geri tepme ya da bir süre sonra ilgisini kaybetme ihtimali fazla. Zaten bu oyunun amacı da 3B modellemeyi eğlenceli yanlarından ele almak diyebiliriz. O yüzden öğrencinin bunu oynarken eğlenmesi birincil önceliğimiz olmalıdır.
  2. Daha sonra eğer üç boyutlu tasarım konusunda öğrencinin kariyer yapmasını istiyorsanız, sizin de vakit ayırmanızı önerebilirim. Böylece çocuğunuz sizin ile birlikte vakit geçireceği için bu süreç daha eğlenceli olabilir.
  3. Ya da sizin vaktiniz yoksa, başka bir aile dostunuza iletirseniz onlar da çocuklarına bu oyunu sunabilir, böylece sizin çocuğunuz da bu oyunu paralel olarak öğrenebilir. Böylece dışsal motivasyondan yararlanmış olabilirsiniz.
  4. Çocuğunuzun tercih ettiği teknolojik aygıtı kullanmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz eğer bilgisayar yerine akıllı telefonu tercih ediyorsa, bırakın akıllı telefondan uğraşsın. Daha sonra yavaş yavaş bilgisayara geçebilir.
  5. Modelleri sunmasını sağlayın. Çocuğunuzun yaptığı modellere ilgi gösterin, sık sık ne geliştirdiğini, oyunun hangi seviyesinde olduğunu sorun. Siz ilgi gösterdikçe çocuğunuz tasarım yapmaya karşı güdülenebilir.
  6. Zamana bırakın. Bu gibi ayrıntılı işlerde bizim hedeflediğimiz şey içsel motivasyon olmalıdır. Yani çocuk artık sizin gözetiminiz altında olmadan tamamen kendi istediği için 3B tasarım yapmalıdır. Bunun için de zaman çok önemlidir. Çocuğu ne çok sıkın, ne de çok ilgisiz davranın.
  7. Eğer mümkün ise okul ile iş birliği yapın. MakersEmpire okullara çözümler sunuyor (tabii ki dolar üzerinden olduğu için biraz tuzlu). Eğer böyle bir şey mümkünse okuldaki eğitimciler ile görüşebilirsiniz.
  8. Süreci İngilizce eğitimi ile paralel götürün. Öğrencinin sadece 3B tasarım öğrendiğini düşünmeyin, MakersEmpire ve diğer birçok oyunda İngilizcesini çok ciddî seviyelere taşıyan öğrencilerim oldu. Bu yüzden MakersEmpire kullanacaksanız bu ikisinin beraber gittiğini unutmayın.

Sonuç Olarak...

       Bu yazıda 3B tasarımın günümüzde kullanımı, yararlarını, geleceğini ve ücretsiz oyun MakersEmpire’ı tartıştım. Eğer üç boyutlu tasarım hakkında sizin de bildiğiniz yararlı uygulamalar, kurslar, videolar, eğitimler veya oyunlar varsa yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Gönderiyi Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Yorum yapmak için üye olmaya gerek yok. Bu konu hakkında düşündükleriniz ile aşağıda bir tartışma başlatabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Diğer Yazılarımızı da Beğenebilirsiniz

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi yazılarınızı ve ders planlarınızı Pratik Öğretmen'de yayınlamak ister misiniz?

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x