Öğrencilerin Akıllı Telefonu ile Anında Geri Dönüt Almanın Yolu

Gelişen teknoloji, artık kullandığımız cihazların boyutunu da küçültmeye başladı. Belki yirmi yıl önce hayâl dahi edemeyeceğimiz teknolojik işlevleri bütün gün cebimizde taşıyoruz. Hatta akıllı telefonların artık bir organımız olduğu bile konuşulmaya başlandı. Peki bu etkili gücü sınıf ortamında nasıl kullanabiliriz? 

İki ücretsiz çözüm, öğrencilerin akıllı telefonları ile birlikte saniyeler içinde ders hakkında geri dönüt vermesine olanak sağlıyor. Öğrenciler, işin içinde teknoloji ve daha da önemlisi akıllı telefonları olunca, bütün dikkatlerini buna veriyor ve gözlemlerime dayanarak söylüyorum, belki de en etkili ve eğlenceli geri dönütü böyle alabiliyorsunuz.

1- Mentimeter.com'u Kullanmak

Mentimeter, yaygın olarak kullanılan çok güçlü bir ücretsiz yazılımdır. Tabii ki ödeme yapmak istiyorsanız size çok daha fazla seçenek sunuyor. Örneğin ücretsiz sürümde sadece iki slayt kullanabiliyorsunuz. Ama bu bile ders geri dönüt alabilmenizi çok kolaylaştırıyor. Şimdi adım adım nasıl yapacağımıza bakalım.

blank

Tabii ki ilk olarak mentimeter.com adresine giriyoruz. Karşımıza böyle bir betik çıkıyor. Sağ üst köşeden üyeliğimizi oluşturmak için “Sign Up” düğmesine tıklıyoruz.

blank

Ücretsiz üyeliğimizi oluşturduktan sonra Mentimeter yönetim bölümüne giriyoruz. Burada oluşturduğumuz sunumları görebilir, yeni bir sunum oluşturabiliriz. Arayüzü gayet kullanışlı ve kolay. İsterseniz dersin sonunda bile dakikalar içinde sunum hazırlayabilirsiniz. Örnek olarak benim daha önce hazırladığım bir slayta girelim.

blank

Soldaki sütun, sunumdaki slayt sayısını gösteriyor. Ücretsiz sürüm sadece iki slayt oluşturmanıza olanak veriyor. Ortadaki sütun, sunumumuzun bir önizlemesini gösteriyor. Sağdaki sütunda ise sunumda yapabileceğimiz ayarları göstermektedir. Sağ sütundan biraz bahsedecek olursak, “Content” düğmesi altında soracağımız soruyu yazıyoruz. Ayrıca her öğrencinin/katılımcının sunuma dahil olurken kaç cevap vereceğini de belirleyebiliyoruz.

blank

Type” düğmesinin altında ise sunumumuzun türünü seçiyoruz. Soldan sağa doğru çoktan seçmeli, sözcük bulutu, açık uçlu soru, derecelendirme, sıralama, görsel seçimi, soru-cevap türleri var. Bize uygun olanı seçiyoruz. Ben örnek olarak sözcük bulutunu seçtim.
Ayrıca “Customize” düğmesinden ise sunumumuza görsel ekleme, arkaplanı değiştirme gibi küçük dokunuşlarda bulunabiliriz.

blank

Sağ üstteki “Present” düğmesine bastıktan sonra sunumumuz etkinleşir ve katılımcılar sunuma dahil olmaya başlayabilir. Yalnız önemli olan nokta, katılımcılar/öğrenciler www.mentimeter.com adresine değil, www.menti.com adresine girmeli ve yukarıda belirtilen kodu yazmalıdırlar. Bundan sonrası size ve katılımcıların cevaplarına kalmış.

2- Polleverywhere'i Kullanmak

Mentimeter ile çalışma prensibi aynı olan bu yazılımı da kullanması ve kurması çok kolay. Öncekinde olduğu gibi bunda da www.polleverywhere.com adresine girdikten sonra sağ üstte bulunan “Sign Up” düğmesi aracılığıyla ücretsiz hesabımızı oluşturuyoruz.

blank

Çalışma prensibi Mentimeter ile aynı olduğu için yönetim betiği de çok benzer. Sol köşeden “Create” tuşu ile sunum oluşturabilir, ortada sıralanmış sunumlarımızı düzenleyebiliriz. 

blank

Ben daha önce bir dersim için oluşturduğum sunuma girdim. Aynı Mentimeter gibi ortadaki önizleme, sunumumuzu gösteriyor, sağdaki menü ise bize sunum üzerinde değişiklik yapma olanağı sunuyor. Önizleme üzerindeki düğmelerden “Lock” özelliği, sunumu geçici olarak durduruyor, “Clear Responses” ise bütün yanıtları temizliyor. Önizleme üzerindeki “Activate” düğmesi, sunumu etkinleştirmemizi sağlıyor. Sunum etkinleştikten sonra öğrenciler önizlemenin üzerindeki yönergeleri izleyerek interaktif sunuma dahil olabilirler. Önizleme üzerinde bulunan “Fullscreen” düğmesine tıkladığınızda ise artık öğrenciler sadece önizlemedeki ekranı görürler.

Gönderiyi Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Yorum yapmak için üye olmaya gerek yok. Bu konu hakkında düşündükleriniz ile aşağıda bir tartışma başlatabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Diğer Yazılarımızı da Beğenebilirsiniz

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi yazılarınızı ve ders planlarınızı Pratik Öğretmen'de yayınlamak ister misiniz?

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x