Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.
Kendi Ders Planınızı Pratik Öğretmende Yayınlamak İster Misiniz?

Başlıklar

6. Sınıf Matematik “Oran” Günlük Ders Planı

Bu dersi beğendiyseniz tıklayın!
0
matematik oran ders planı
Bu ders planı ile öğrenciler, beş adet çalışma kâğıdı ile 6. Sınıf Matematik konusu olan “Oran” kavramını içselleştirecekler.

Ders Hakkında Bilgiler

Öğrenciler oran kavramını anlar.

Öğrenciler oranı farklı şekillerde gösterir.

Öğrenciler günlük hayattan oran örnekleri verir.

Buluş Stratejisi

İşbirlikli Öğrenme

Düşün-Eşleş-Paylaş

Bilgisayar

Projeksiyon

Ders Paketi

Lütfen ders paketinde bulunan alıştırmalara göz atın, eğer gerekli görürseniz kendi dersinize göre düzenleyin ve yeterli sayıda çıktı alın.

Öğrencilerin kesir konusunu bilmesi gerekmektedir.

Ders Planı

Derse Hazırlık (10 Dakika)

Bu adım için Ders Paketinde bulunan ilk alıştırma dosyasını öğrencilere dağıtın. Öğrencilerin oran konusunu anlaması için ilk önce kesirleri yeniden gözden geçirmesi gerekebilir. Oran konusuna başlaaÖğrencilerin, örneğin, 36/63’ün 4/7’ye eşit olduğunu, 2/3’e eşit olmadığını bilmesi gerekmektedir.

Öğrencilere iki kesrin eşit olmasının ne demek olduğunu sorun. Öğrencilerin, kesirlerin bir bütünün aynı parçasını gösterdiği zaman eşit olduğunu anlamasını sağlayın. 

Daha sonra öğrencileri eşlere bölün. Öğrenciler düşün-eşleş-paylaş etkinliği yapacaklar. Öğrencilerin ilk alıştırma ve ikinci alıştırmayı eşler hâlinde çözmesini isteyin.

İkinci alıştırma, öğrencilerin oran kavramını günlük hayatla bağdaştırmasını kolaylaştıracaktır. Bu alıştırmada öğrencilerin kafası karışabilir; o zaman da –eğer gerekirse– bir ya da iki öğrenciyi çağırıp soruyu çözmelerini isteyebilirsiniz.

Göster

Ana Etkinlik (35 Dakika)

Öğrenciler oran kavramını anlamaya başlamışken, bu adımda üçüncü alıştırmayı dağıtabilirsiniz. Örnekler üzerinden sınıfça gidebilirsiniz.

Öğrencilerin oran kavramında sayıların sırasının önemli olduğunu anlaması gerekmektedir. Örneğin öğrencilerin ikinci soru için 5:7 oranının, karelerin tüm şekillere olan oranını gösterdiğini, tüm şekillerin karelere olan oranından bahsetmek için kullanamayacağımızı anlaması gerekmektedir.

Üçüncü soru için ise, öğrencilerin eğer portakalların elmalara oranı 4:6 ise, her 3 elmaya 2 portakal düştüğünü fark etmeleri gerekiyor. 4:6 ve 2:3 oranlarının eş değer olduğunu hatırlatın.

Ayrıca oranlar için “/” işaretinin de kullanılabileceğini hatırlatın.

Daha sonra dördüncü alıştırmayı kullanın. Öğrencilerin eş değer kesirlerdeki kuralın eş oranlarda da olduğunu fark etmesini sağlayın. Öğrencilere rehberlik ederek eşler hâlinde soruları çözmelerine ve oran kavramını anlamalarına yardımcı olun.

Göster

İzleme Etkinlikleri (10 Dakika)

Dersi bitirirken öğrencilerin oran kavramını açıklamasını isteyin. Sınıftan birkaç öğrenciye bunu sorabilirsiniz. Bu adım için son alıştırmayı kullanın.

Göster

Ders Paketi

Bu ders için çalışma kâğıtlarını için tıklayın. Drive bağlantısıdır, bazı dosyaların düzgün gözükmesi için indirdikten sonra yazdırmanız gerekebilir.

Tartışma

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Ders planında bir hata mı fark ettiniz? Lütfen yorumlar bölümüne yazınız.

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.
Bu Ders Planını Paylaşın:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Başka bir platformda izinsiz yayınlanması yasaktır.
Kerem NAYMAN
Hazırlayan
Kerem NAYMAN

Diğer Ders Planlarına da Göz Atın

Eğitim ile İlgili Yazılarımızı da Yararlı Bulabilirsiniz

Kendi Ders Planınızı Pratik Öğretmende Yayınlamak İster Misiniz?
0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x