ffffffff

Gelişen teknoloji ile birlikte öğrencilerin dikkatlerini geleneksel derslerde tutmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Bu yüzden eğitim teknologları eğitime entegre edilebilecek araçlar bulmaya çalışıyor. Daha önceki yazılarımızda artırılmış gerçeklik, ters-yüz öğrenim ve sunum araçlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda da sınıfta işinizi çok kolaylaştıracak 6 aracı aşağıda listeledik. 

blank

1- Socrative

Sınıfınızı gruplara bölüp rekabeti arttırın. Arayüzü Kahoot kadar kolay olmasa da güzel bir Kahoot alternatifi sayılabilir. Bu uygulama ile birlikte öğrenciler akıllı telefonlarını kullanarak hazırladığınız quizlere katılıp soruları cevaplayabilir. Her grubun ilerlemesi gerçek zamanlı olarak sınıfa yansıtılabiliyor. "Teacher Login" yaptıktan sonra yapmak istediğiniz quiz türünü seçerek hazırlayabilirsiniz. Dikkat çekiciliğini arttırmak için her soruya görsel eklemeyi unutmayın.

Pratik Öğretmen Puanı
4/5
blank

2- Mentimeter

Mentimeter diğerlerinden farklı olarak daha çok sunum uygulaması sayılabilir. Öğrencilerden geridönüt almak için mükemmel bir seçim ve kişisel favorim. Bu uygulama ile çok şık anketler, açık uçlu sorular ve birçok farklı türde sunumu dakikalar içinde hazırlayıp sınıf ekranına yansıtabilirsiniz. Özellikle öğrencilerden geridönüt almanız gerektiği anlarda tek tek öğrencilere sormak yerine, sınıf ekranına açık uçlu bir soru yansıtarak daha keyifli ve kontrollü bir şekilde geridönüt alabilirsiniz. Ücretsiz sürümünde sadece iki slayt kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden Pratik Öğretmen puanı biraz düşük. Mentimeter'ı nasıl kullanacağınıza dair yazdığımız rehbere ulaşmak için tıklayın.

Pratik Öğretmen Puanı
3/5
blank

3- Kahoot!

Bütün öğretmenlerin kurtarıcısı Kahoot! Ayrıca öğrencilerin de favorisi. Arayüzü oldukça kolay, renkli ve ilgi çekici. İnteraktif bir ders için en iyi alternatif denebilir. Ek olarak hazır quizler de kullanabilirsiniz. Oldukça eğlenceli bu uygulama ile derslerinize ilgiyi artırın ve öğrencilerin akıllı telefonları kullanmasını sağlayın.

Pratik Öğretmen Puanı
5/5
blank

4- VoScreen

Bu başarı ödülüne sahip İngilizce uygulaması size birçok popüler film ve videoyu sadece birkaç tık ile sınıf ortamına aktarmanıza olanak sağlıyor. Kullanması, üye olması çok kolay ve bütün öğrencilerin dikkatlerini saniyeler içinde çekmeyi başarıyor. Öğrencileri tek tek veya gruplar halinde yarışmaya alabileceğiniz bu uygulamada öğrenciler popüler film, dizi veya reklamlardan İngilizce kesitleri anlamaya ve süre bitmeden cevaplmaya çalışıyor. İngilizce dinleme dersleri için uygundur.

Pratik Öğretmen Puanı
5/5
blank

5- Quizlet

Quizlet ile her konuda quiz bulabilir ve dersinizi ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz. Kullanımı çok kolay ve her öğretmen katkı yapabiliyor. Bu yüzden kaliteli bir quiz bulmak size kalmış. Bu uygulamada çeşitli bulmacalar kullanabilirsiniz. Şimdiden birçok öğretmenin favorisi olmuş durumda.

Pratik Öğretmen Puanı
4/5
blank

6- Nearpod

Nearpod ile çok şık etkileşimli bir ders hazırlayabilisiniz. Ücretsiz sürümü bile sizi şaşırtacak özelliklere sahip. Özellikle üç boyutlu görsellerin kullanımı dikkat çekiyor. Bu uygulama ile dersinizi hem projeksiyondan yansıtıp, hem de gerekli yerlere interaktif quizler yerleştirebilirsiniz. Kütüphanesinde birçok hazır ses, video, görüntü bulunuyor. Tabii ki bazılarını kullanmak için aylık abone olmanız gerekiyor. Ders hazırlaması diğer uygulamalara göre daha zor ama çözdükten sonra ilgi çekici dersler yaratabilirsiniz. Ayrıca kendi ders kütüphanesi de bulunmakta.

Pratik Öğretmen Puanı
4/5

Gönderiyi Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Yorum yapmak için üye olmaya gerek yok. Bu konu hakkında düşündükleriniz ile aşağıda bir tartışma başlatabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Diğer Yazılarımızı da Beğenebilirsiniz

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi yazılarınızı ve ders planlarınızı Pratik Öğretmen'de yayınlamak ister misiniz?

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x