El Yazısını Bilgisayar Aktarmak ve Dahası:
Google Lens

blank
Google Lens ile el yazısını metne dönüştürmek çok kolay.

Bu görselde not defterine yazdığınız el yazısını, Google Docs’a, yani bilgisayara, nasıl aktarabileceğinizi görüyorsunuz. Google’ın yapay zekâsı okunabilir harfleri ve sayıları algılayabiliyor ve bilgisayar karakterlerindeki karşılığını bulabiliyor, kısacası el yazısını bilgisayar metnine dönüştürebiliyor. Bütün bu işlem sadece bir akıllı telefon ve ücretsiz bir Google uygulaması olan Google Lens ve ile mümkün. Tek yapmanız gereken şey kamerayı notunuza düzgün bir şekilde tutmak ve Google’ın algılamasını beklemek. Google Lens’in yapabilecekleri bunlar ile de sınırlı değil. Bu yazımızda bunların hepsini nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Google Lens İle Ne Yapılabilir?

Google, birçok sektörde büyük yatırımlar ve teşebbüslerde bulunuyor. Örneğin artırılmış gerçeklik yazısında incelediğim gibi Google artırılmış ve sanal gerçeklik hakkında birçok kullanılabilir araç geliştirdi. Bunun yanı sıra öğretmenlerin sunum yapması için kullanışlı bir uygulama olan Jamboard’dan bahsetmiştik.

Bu yazımızda ise Google Lens’e odaklanıp ne yapabileceğimize daha ayrıntılı bakacağız. Başlıkta bahsettiğimiz gibi, ilk önce el yazısını metne dönüştürmekten bahsedelim.

El Yazısını Bilgisayara Aktarma

Neye ihtiyacımız var?

Google Lens’in mantığı, görülen neredeyse her şeyi Google araçları ile aratabilmek ya da kullanabilmek. Bunun için (tabii ki) akıllı telefon kamerasına, Google uygulamasına ve kişisel Google hesabımıza ihtiyaç var. Yukarıdaki düğmeden Google Lens’i indirebilirsiniz, hem Android hem de iOS üzerinde çalışıyor.

İndirdikten sonra Google Lens’i açalım. Arayüzü çok kolay, ilk önce kameraya izin vermemizi isteyecek. İzin verdikten sonra eğer telefonunuza Google hesabı bağlı ise bunu görecek ve direkt olarak kamerayı açacaktır. Kamerayı açtıktan sonra ekranın altında birkaç düğme fark edeceğiz. Buradan bir soldaki metin düğmesine geçelim ve bir metni okutalım. Örnekteki görselde (Görsel 1) George Orwell’in 1984 kitabını okuttum. Lens, fark ettiği yazıların arkasını parlak bir renk ile gösteriyor. Bu, yazıları okuyabildiği anlamına gelmektedir. Bunu gördükten sonra “Tümünü Seç” düğmesi ile Google’ın yazıyı bir bilgisayar metni gibi görmesini sağlıyoruz (Görsel 2). Bu adımda artık metin, bilgisayar metnine dönüştü demektir. Bunu istersek Google’da aratabilir, istersek bilgisayara aktarabilir, istersek bakşa bir dile çevirebilir, istersek nasıl telaffuz edildiğine bakabiliriz.

Eğer bilgisayarınızda da Google hesabınız açıksa, “Bilgisayara kopyalayın” düğmesine bastıktan hemen sonra bilgisayarınızın modelini telefonda görebilirsiniz. Buradan sonrası çok kolay, bilgisayara geçip “Yapıştır” düğmesi ya da “Ctrl + V” son düzenlemeleri yapabilirsiniz. Üçüncü görselde görebileceğiniz gibi satır sonlarında bulunan tireler yüzünden aktarılan metinde bazı bozukluklar var, bunları düzeltmek kolay. 

Pekiyi el yazısını nasıl aktarabiliriz? Aynı şekilde. Her şeyden önce el yazısının okunaklı olmasına dikkat edelim.

el yazısı bilgisayara nasıl kopyalanır aktarılır

Örnekte gördüğünüz gibi okunaklı bir şekilde yazmaya çalıştığım tümceyi gayet kolay bir şekilde algılayan Google yapay zekâsı, okunaklı olmayan bir el yazısında ne yazdığını algılayamıyor. Bu yüzden daha sonra bilgisayarda tekrar düzeltmeye uğraşmamak adına defterdeki yazının okunaklı ve tane tane oması önem taşıyor.

Lens ile Yapılabilecek Diğer Şeyler

Google Lens’i indirdiğiniz zaman arayüzünün kullanım için ne kadar kolay olduğunu fark edebilirsiniz. Kamera kullanım izni verdikten sonra, aşağıda kullanabileceğiniz düğmeler göreceksiniz. Metin okumadan farklı olarak Google Lens’i restorandaki menüleri tanımak ve yemeklerin puanlarını görmek, ya da alışveriş için kullanabilirsiniz. Karşısında bulunduğunuz restoranı Lens ile taratırsanız, restoranın puanını vs. görebilirsiniz. Bu özellik sadece restoran ile de sınırlı değil, şehrin önemli yerlerini de taratıp o yer hakkında bilgi alabilirsiniz. Örneğin sağdaki örnekte, masa lambasını tarattım ve buna benzer ürünler hemen karşıma çıktı. Bunu özellikle kıyafetler ya da ev eşyaları için kullanabilirsiniz. Bundan farklı olarak, karşınıza çıkan bir hayvanı ya da bitkiyi Lens ile taratıp hangi tür olduğunu kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca, Lens sayesinde farkı bir QR Kod okuyucu indirme gereksiniminden de kurtulabilirsiniz. 

Sonuç Olarak...

Yapay zekâ, ve tabii ki Google, hayatımızı kolaylaştıracak yeniliklere devam ediyor. Önemli olan bu yenilikleri işimizi kolayca halledebilecek durumlarda kullanabilmek. Bu yazıda, birçok kişinin işini kolaylaştırabileceğini düşündüğüm “el yazısını bilgisayar metnine dönüştürme ya da bilgisayara aktarma” konusuna odaklanarak bunu ücretsiz bir şekilde yapmanıza olanak veren Google Lens uygulamasını inceledim. Eğer eklemek istediğiniz bir şey varsa yorumlarda dile getirebilirsiniz.

Gönderiyi Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Yorum yapmak için üye olmaya gerek yok. Bu konu hakkında düşündükleriniz ile aşağıda bir tartışma başlatabilirsiniz.

0 0 oy
Verilen Yıldız:
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Diğer Yazılarımızı da Beğenebilirsiniz

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi yazılarınızı ve ders planlarınızı Pratik Öğretmen'de yayınlamak ister misiniz?

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x