bedava artırılmış gerçeklik uygulamaları eğitim

Eğitim ve Eğlence için
16 Harika Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Yazı İçeriği

Teknolojinin eğitime entegresi herkes tarafından konuşulan bir gerçek. Fakat teknoloji öyle bir hâle geldi ki, zaten eğitimin içinde bulduk onu. Hatta sadece eğitimin değil, birkaç yıl içinde kavrayamadığımız bir hızda bütün hayatımızın en önemli parçası oluverdi. 

Özellikle yapay zekâ ve artırılmış gerçekliğin eğitime yapacağı etki çok büyük olacak gibi gözüküyor. Şimdiden birçok araştırma yapılıyor ve birçok eğitimci kitleleri artırılmış gerçekliğin potansiyeli hakkında bilgilendirmeye çalışıyor.

Özellikle hizmet sektöründe yapay zekâ konusundaki atılım çok büyük bir ölçüde. Bunun en önemli liderlerinden biri Google diyebiliriz.

Öyle ki, Google arama motoruna bir hayvan adı yazdığınız zaman, onu 3 Boyutlu olarak görebiliyor, hatta evinizdeki masanın üzerine bile çıkarabiliyorsunuz.

Bu örnek bile aslında Google’ın artırılmış gerçeklik konusunda ne kadar atılgan olduğunu gösteriyor aslında. O yüzden bu yazımıza Google ürünleri ile başlayacağız.

google artırılmış gerçeklik
Google'a herhangi bir hayvanın adını yazarak onu 3 boyutlu inceleyebilirsiniz

Artırılmış Gerçeklik için Google Ürünleri

Google Lens, sadece öğrencilerin değil, yetişkinlerin de kullanabileceği harika bir artırılmış gerçeklik uygulaması. Telefonunuzu etrafta bulunan yabancı dildeki bir yazıyı çevirmek için kullanabilir, ya da bir nesne hakkında bilgi alabilirsiniz. Nasıl çalıştığına görmek için aşağıdaki videonun bir bölümüne göz atabilirsiniz. Videodaki kişiler masanın üzerindeki bir bitki ve lamba hakkında kamera kullanarak Google üzerinden bilgi alıyorlar. İnanılmaz değil mi?

Google Maps’i hepimiz kullanmışızdır. Dünyada en çok kullanılan harita ve navigasyon uygulamalarından. Pekiyi Google Maps’in artırılmış gerçeklik özelliğini kullandınız mı? Google Maps’in artırılmış gerçeklik özelliği, harita üzerinden gördüğünüz yol tarifini etrafınıza getiriyor. Yani telefonunuzun kamerasını kullanarak tam olarak bulunduğunuz noktadan nereye gideceğinizi hayalî yön göstergeleri ile bulabilirsiniz. Denemenizi şiddetle öneriyorum.
blank
Eğitimde kullanılabilecek harika bir Google uygulaması daha. Eğer sınıfınızda veya evinizde VR gözlükleriniz varsa bu uygulamayı kaçırmayın. Dünyanın birçok yerine sanal ziyaret yapabilirsiniz. (Sanal gezi turları için yazdığımız diğer yazıya göz atmak isteyebilirsiniz) Google Expeditions ile öğrenciler sadece gezi yapmıyor, aynı zamanda gezilen yer hakkında bilgi de alabiliyor. Aşağıdaki iki videoyu izlerseniz ne olduğu hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Sanal gerçeklik gözlüklerinin okullara ve evlere yavaş yavaş girmeye başladığı bu günlerde kesinlikle denenmesi gereken bir uygulama. Videoları izlerken Türkçe altyazı açabilirsiniz.

Bütün güncellemeleri duyun

mail ağımıza katılın

Eğitimde Kullanılabilecek Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

Ücretsiz bir İngilizce uygulama olan CoSpaces Edu, öğretmenlerin artırılmış gerçekliği sınıflarına taşımalarına olanak sağlıyor.

Özelliklerine gelecek olursak, CoSpaces, kodlama eğitimi ile artırılmış gerçekliği birleştiriyor. Öğrenciler, bu uygulama ile içerik yaratıyor, yarattığı içeriği kodluyor. Ayrıca, daha önce yaratılmış öyküleri de sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ile deneyimleyebiliyor. Eğer öğrenci kodlama ve yabancı dil öğreniyorsa, kesinlikle kullanılması gereken bir uygulama. Ayrıca öğretmenlerin sınıflar oluşturmasına olanak veriyor. Uygulama içi satın alma içerebilir.

Yine İngilizce öğretimi için kullanılabilecek bir uygulama. Bu artırılmış gerçeklik uygulaması öykülere odaklanmıştır. Kameranızda gözüken sıradan bir yeri, bir öykü alanına dönüştürebilirsiniz. Küçük yaştaki çocukların İngilizce eğitimi için mutlaka denemeniz gereken harika bir artırılmış gerçeklik uygulaması. Tamamen ücretsiz değil ama denemesi ücretsiz. Aşağıdaki bir dakikalık uygulamayı izlerseniz nasıl çalıştığına dair daha gerçekçi bir fikir edinebilirsiniz.

Quiver, öğrencilerin boyama yapmasını, sonra yaptıkları boyamayı artırılmış gerçekliğe 3 boyutlu aktarmasını sağlıyor. Yazıcı gerektirmektedir. Küçük yaştaki çocukların hem eğlenmesi hem de resim yeteneklerini geliştirmesi için harika bir uygulama. Aşağıda Türkçe anlatım ile Quiver’ı nasıl kullanabileceğinizi izleyebilirsiniz.

SketchAR bir başka artırılmış gerçeklik çizim uygulaması. Çizime meraklı olan öğrenciler için kesinlikle denemeniz gerektiğini her şeyden önce belirtmem gerekiyor. Bazı şeyleri nasıl çizebileceğinizi bile adım adım anlatan bu uygulamayı profesyonel çizim yapan kişiler de deneyebilir. SketchAR’ın nasıl kullanıldığı ile ilgili birçok kaynak bulabilirsiniz. Örnek olarak aşağıda verdiğim videoda bir kişi yaptığı çizimin bir giysi üzerinde nasıl durduğuna bakıyor.

Vuforia Chalk, robotik tasarım veya teknik tasarım yapan öğrencilerin mutlaka denemesi gereken iş üzerine dizayn edilmiş bir artırılmış gerçeklik uygulamasıdır. Mantığı şöyle: bir tasarım yaparken uzman kişilerden artırılmış gerçeklik yardımı ile destek alıyorsunuz. Siz de, size destek veren uzman da tasarımınız üzerinde çizim yapabiliyor böylece fiziksel olarak yanınızda bulunmasına gerek kalmıyor.

Ücretli bir uygulama ama bu uygulamadan kesinlikle bahsetmemiz gerekiyor. Bir başka İngilizce uygulama olan Shapes 3D ile öğrencilerin özellikle geometriyi öğrenmesi çok kolaylaşıyor. Sınıfta ve evde kullanılabilir. Uygulama üzerinde öğrenciler çizdiği geometrik şekilleri en basit anlatımıyla sıranın ya da masanın üzerinde inceleyebiliyor. Aşağıdaki 20 saniyelik videoda nasıl çalıştığı hakkında fikir edinebilirsiniz. Eğitimcilerin bu uygulama hakkında yaptıkları inceleme puanlarının hepsi çok yüksek, geometri dersi için mutlaka denenmeli.

Örnek olarak aşağıdaki 44 saniyelik videoyu izleyebilirsiniz. 

Bir başka İngilizce eğitim uygulaması Metaverse ile yapabileceğiniz şeylerin sayısı çok fazla. Sizin yöneteceğiniz bir şekilde Metaverse ile öğrencilerin oyun oynamasını, kendi oyunlarını yaratmasını veya sizin yarattığınız oyunları çözmesini sağlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta, seçeceğiniz oyunun kalitesi olmalıdır. Ayrıca öğrencilerin 0 yaş ve üzerinde olması önerilmektedir.

Aşağıdaki 1 dakikalık video Metaverse ile ne yapabileceğiniz hakkında size fikir verebilir.

Yaşadığımız büyük şehirlerde ışık kirliliğinden dolayı yıldızları göremediğimiz herkes tarafından bilinen bir gerçek. Küçükken net bir şekilde görebildiğimiz yıldızları artık yıllardır göremiyoruz. İşte burada artırılmış gerçeklik uygulamalarından faydalanabiliriz. Gece balkondan ya da evinizden telefonunuzu yukarı tutup üzerinizdeki yıldızları ve o yıldızların betimlemelerini Star Walk 2 ile görebilirsiniz.

Star Walk 2 için bir gökyüzü atlası demek doğru bir tanım olur. Uzaya ve yıldızlara ilgi duyan öğrenciler için hem İngilizcelerini geliştirecek hem de meraklarını teşvik edecek harika bir ücretsiz uygulama olan Star Walk 2, öğrencilerin evrendeki yıldızları, yıldızların adlarını ve yıldızlara verilen şekilleri keşfetmelerini sağlıyor.

Star Walk 2, görünür düzeydeki gezegenleri (Jüpiter, Satürn gibi) ve diğer gök cisimlerini ve takımyıldızları güzel bir fon müziği eşliğinde telefonunuz ile görmenizi ve keşfetmenizi sağlıyor. Ayrıca belirli gök cisimleri hakkında Wikipedia’dan bilgiler de sunuyor.

Kullanıcıların verdikleri puan çok yüksek ve çok kullanışlı bir uygulama. Sadece öğrenciler değil, yetişkinlerin de denemesi ve kullanması gereken muhteşem bir uygulama.

star walk 2 artırılmış gerçeklik
Star Walk 2 ile telefonunuzu tavana yönlendirdiğinizde, üzerinizdeki yıldızları görebilirsiniz.

Kendi Artırılmış Gerçekliğinizi Yaratmanızı Sağlayan Uygulamalar

Öğrencilerin eğitimi ve hayâl dünyasının gelişmesi ve bazen de sadece eğlence için mutlaka denenmesi gereken bir Apple uygulaması olan AR Makr, kullanıcıların 3 Boyutlu bir nesne çizip onunla kendi öykülerini yaratmalarına olanak sağlıyor. AR Makr, kameranız ile gösterdiğiniz yeri 3 boyutlu olarak analiz ediyor ve yere istediğiniz nesneleri veya karakterleri koymanızı sağlıyor. Başlangıç için bir çok hazır karakter ve şablon sağlıyor. Sözlerle anlatılamayacak bu uygulamayı aşağıdaki videodan izleyip daha iyi bir fikir alabilirsiniz.

Adobe Aero için AR Makr’dan daha tecrübeli kullanıcılar için olduğunu söyleyebiliriz. Adobe ürünleri yıllardır tasarım sektöründeki herkesin vazgeçilmez markası oldu. Son yıllardaki atılımları ile Adobe artık birçok alanda boy gösteriyor, bunlardan bir tanesi de artırılmış gerçeklik. Adobe Aero da AR Makr gibi evinizde veya bulunduğunuz yerde kendi artırılmış gerçekliğinizi yaratmanıza olanak sağlıyor. Bu çok profesyonel uygulamanın yüzey tanıma özelliği çok gelişmiş ve hızlı. Kesinlikle denemeniz gereken uygulamalardan. Aşağıdaki videodan nasıl kullanıldığı hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Evinize IKEA’dan yeni bir eşya almak istiyorsunuz fakat nasıl duracağından emin değilsiniz. İşte bu noktada IKEA size artırılmış gerçeklik sayesinde belirli bir eşyanın evinizin istediğiniz bir köşesinde nasıl duracağını görme imkânı sunuyor. Ücretsiz ve çok kullanışlı. Uygulamayı indirin, kamerayı açın, eşyayı seçin ve o noktada nasıl duracağına bakın ve alıp almayacağınıza karar verin. İlgi çekici bir uygulama, denenebilir.

Minecraft çocuklar arasında o kadar ünlü bir oyun ki, yetişkinlerden bile bilmeyen yok.  Hatta Amerika’da Minecraft eğitim için bile kullanılabiliyor. Artık Minecraft’ı artırılmış gerçeklik ile ücretsiz bir şekilde gerçek hayatta oynayabilirsiniz. Nasıl mı? Minecraft’ın çıkardığı ücretsiz Minecraft Earth uygulamasını indirerek. Aşağıdaki tanıtım videosunu izleyin. Videodaki kişi telefonunun artırılmış gerçeklik özelliği ile dışarıda kendi Minecraft evini inşa ediyor.

Hayalet Avcıları çizgi filmini hatırlamayan yoktur. Yeni nesil Hayalet Avcıları oyunu olan Ghostbusters World ile telefonunuzdan bulunduğunuz yerdeki hayaletleri avlayabilirsiniz! Oyun mantığı olarak Pokémon Go’ya çok benziyor, tek farkı Pokemon yerine hayalet avlıyorsunuz. İngilizce olduğunu söylemeye gerek yok diye düşünüyorum. Nasıl çalıştığını videodan izleyebilirsiniz.

Angry Birds oyununu bilmeyen yoktur. Birkaç yıl önce neredeyse bütün telefonlarda yüklü idi. Şimdi ise Angry Birds oyununu artırılmış gerçeklik ile hatta sanal gerçeklik gözlüğü ile bile oynayabilirsiniz. Aşağıdaki videodaki kişi Angry Birds’ü masasında oynuyor.

Sonuç Olarak...

Artırılmış ve sanal gerçeklik kavramları yavaş yavaş hayatımızın bir parçası olmaya devam ediyor. Birçok araştırma ve uzman bunun hem eğitimde hem de başka alanlarda çok büyük bir potansiyeli olduğundan bahsediyor. Biz de bu yazımızda eğitim ve eğlence için ücretsiz artırılmış gerçeklik uygulamaları toplamaya çalıştık. Eğer sizin de kullandığınız ve herkesin bilmesini istediğiniz bir artırılmış gerçeklik uygulaması varsa, yorum olarak yazmayı unutmayın.

Gönderiyi Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Yorum yapmak için üye olmaya gerek yok. Bu konu hakkında düşündükleriniz ile aşağıda bir tartışma başlatabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Metin içi dönütler
Tüm yorumları göster

Diğer Yazılarımızı da Beğenebilirsiniz

Patreon hesabımıza üye olarak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi yazılarınızı ve ders planlarınızı Pratik Öğretmen'de yayınlamak ister misiniz?

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

0
Düşüncelerinizi duymak isteriz, lütfen yorum yapın.x
()
x